Bugüne kadar izlemekten en keyif aldığım futbolcu Ronaldinho idi ve futbolu bıraktığında çok üzülmüştüm. Futbolu endüstri olmaktan çıkarıp esas sevdalılarına bir gösteri gibi sunan futbolcu gibi futbolcuydu. Yaptığı her hareket heyecan yaratırdı, top ayağına her geldiğinde ‘’Acaba mı ?’’ diye sürekli sürprizler beklerdik. İşte yıllar yıllar sonra bir çocuk çıka geldi ve aynı heyecanı bizlerde yaratmayı başardı. O nasıl bir sol ayak, o nasıl bir oyun görüşü, o nasıl bir futbol zekası kardeşim…

Bundan 10 sene sonra her programda sorulacak o soruyu ben şimdiden değiştireyim ;

Hagi mi ? Alex mi ? Sergen mi ? Arda Güler mi ? (İsteyen Yattara ekleyebilir 😊)

Fenerbahçe’den ayrılacağı için bir takım köşe yazarları ve taraftarlar bolca eleştirmişti ve bende aşağıdaki gibi bir köşe yazısı yazmıştım ;

Türk futbolseverler, aşık olduğu renklerden bağımsız olarak övgüyü hakeden futbolcuya her zaman hakkını teslim etmiştir. Son 1 yıl içerisinde bu övgüye en çok mahzar olan Arda Güler’dir. Bırakın transferi , takımda kalması hakkında dahi akla gelmeyecek spekülasyonlarla ortalığı bulandıran sözde ‘’Twitter Fenomeni’’ tipine bürünmüş köşe yazarları hepimizle alay eder kulis bilgileri paylaşıyorlar.

Hem genç futbolcuya forma vermeyeceksiniz hem sözleşmesine akla hayale sığmayacak bir fiyat ile serbest kalma maddesi ekleyeceksiniz ondan sonra suçlu Arda Güler olacak öyle mi ?

Arda Güler’in yaşında Messi, Haaland, Bastian Schweinsteiger gibi oyuncular garanti ilk 11 oynarken, bizim futbol profesörü diye milyonlarca lira harcadığımız teknik direktörler, milli yeteneklerimizi harcasın. Sizde buna hem ses etmeyin hem de Arda Güler’i Fenerbahçelilik üzerinden vurmaya çalışın. Eğer Arda Güler’i seviyorsanız yüksek bir fiyata göndermeye ve gururlanmaya bakın lütfen.

DURUM DEĞERLENDİRMESİ

Gelelim acı bilançoya, Milli Takım yine heyecan verici oynuyor ancak bu kadar heyecan hepimizde kalp rahatsızlıklarına neden olacak gibi görünüyor. Keza Gürcistan gibi orta seviye altı takımlara bile bu kadar zorlanıyorsak Portekiz ve Çekya gibi kalburüstü takımlar karşısında ne yapacağız ? Hele ki gruptan çıkarsak muhtemel rakiplerimiz gibi görünen Hollanda ve Fransa karşısında ne yapacağız ? Sürekli Allah’a sığınarak ve dualar ederek Mbappe’nin burnuna platin takılmasını mı isteyeceğiz ?

Montella sürekli ‘’Arda Güler oynacak mı ?’’ sorularına maruz kalıyor ve hep kaçamak cevap veriyordu. Yedek kulübesine baktığımızda yerine kimin oynayacağı bile meçhul, neredeyse dünya starımızı kenarda oturtacaktık. Hakan Çalhanoğlu sürekli onu eleştirenlere serzeniyor ancak Inter’de gösterdiği performansın 10’da 1’ini Milli Takım’da göstermiyor. Topu 3. bölgeye götürmekte çok başarılı ancak geri dönüşlerde sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Varlığı bizim için şans ancak pastanın çileği olabilecek potansiyelde bir futbolcunun sadece istatistikler üzerinden ‘’Ben başarılıyım’’ demesi de pek doğru değil.  Hakan’ı yedirecek değiliz sadece kardeşleri olarak abiliğine en çok ihtiyaç duyulacak zaman olduğunu bilmesi onu İtalya’nın değil Avrupa’nın en iyi orta sahası yapacaktır.

TURNUVA SÜRPRİZLERİ !

Kalburüstü gördüğümüz takımların bile zorla kazandığı bir turnuva izliyoruz. Artık düzenli antremanlar, güç yüklemesi ve futbol zekasının biraz daha ön planda olduğu yıllardayız. Yani Icardi’yi, Haaland’ı veya Virgil Van Dijk’i çalıştıran antrenörler gidip Gürcistan Milli Takımına’da bu bilgileri aktarıp çalışabiliyorlar. Dünya küçüldü ve oyun görüşü aynılaştı. Gürcistan’ın kaybedecek bir şeyi yoktu ve ona göre oynadılar, alkışı da hakettiler. Bugüne kadar izlediğimiz tüm karşılaşmalara baktığımızda genel olarak Türkiye’mizin yarı final veya final görmesi de sürpriz olmaz. Her bir oyuncumuz dünyanın en iyi kulüplerinde forma giyiyor ve sahada nasıl görüneceklerini çok iyi biliyorlar. Beklentimiz yüksek ancak ülkemize yakışır bir turnuva geçirmeleri bizim için elzemdir. Biz artık ‘’Helal olsun çocuklar’’ denebilecek sınırı çoktan geçtik. Avrupa’da bir kupa sahibi olmalıyız ve gelecek nesiller için bu durumu normalleştirmeliyiz. Arda Güler gibi gençlerin bu yaşta başrol olmasına müsaade ederek, her iyi oyuncunun hakkını teslim ederek bayrağımızı dalgalandıracağız.