Rasyonel olabilsek veya Gürcistan maçını tekrarlanması zor olan şahane gollerle kazandığımızı kabullenebilseydik…

Rasyonel olsak veya Gürcistan maçını tekrarlanması zor olan şahane gollerle kazandığımızı kabullenseydik…

 İlk maç olduğundan dolayı -galip gelmemize rağmen- susmasaydık…

Gözümüz aşktan kör, kafamız zafer sarhoşu olmasaydı…

Dilimizi yutmayıp gerçekleri mıh gibi yerine iletebilseydik…

...

Evet, Portekiz karşılaşması daha farklı olabilir, tek farklı mağlubiyetle sahadan ayrılabilirdik. Taktik disiplinden tamamen uzak bir görüntü sergilemez, aciz durumda kalmaz idik.

Radikal bir karar ile alınan farklı ilk 11 reaksiyonu…

Yorgun ve sakatlık riski bulunan Arda Güler’in 0-3 olmuş maça YETMİŞİNCİ DAKİKADA ‘’zühur’’ ettirilmesi…

Koskoca TÜRKİYE A MİLLİ TAKIMININ senaryolarından birisinde Yusuf Yazıcı’nın en uçta görev alması…

Orta saha kurgusunun netleştirilememesi…

Evet Çekya maçını alırız, gruptan çıkarız.

Portekiz maçı özelinde ''olur böyle şeyler'' diyenlere fazla katılmıyorum. Elbette turnuva öncesi Portekiz maçına 0 puan yazıyorduk fakat bakış açımızı kötü bir yere entegre ediyoruz. Gürcistan maçında büyük oranda susuldu, Portekiz maçında ise susulmadı. Bu işte bir terslik yok mu? Tepkimiz yanlış yere değil mi?

Vincenzo Montella, Adanademir Spor ile mükemmel işlere imza atmış, italyan ekolü ile Türk futbolu adına lige seyir zevki katmış bir teknik direktör ve en önemlisi iyi bir karakter. Fakat ben Montella konusunda pek pozitif değilim. Ne hazırlık maçları ne de bu 2 maç özelinde.

Yani özetle: ''Biz gruptan çıkarız'' benim bakış açım bu değil. Gürcistan maçında köşemde belirttim, eleştiri de yaptım. Pek çok kişi ''abartmayın hemen hoca yemeyin diyor'' Bir kulüp takımı yönetmekle milli takım yönetmek arasında dağlar kadar fark var. Fakat zamanı geldiğinde elde tutulabilir bir dalımız olduğunda o zaman tebrik etmesini de biliriz.

...

Montella’nın oyuna hamle yapma becerisini ve ofans kısmındaki defolara geçen yazımda çoğu kişinin aksine değinmiştim:

**İlk maçtan konuşmak bizim gibi insanlar için fütursuzca olsa bile bazı tercihler maç özelinde sıkıntılı bir görüntü oluşturdu benim nezdimde.

**Her ne kadar ilk 11 tahtamız kaliteli isimlerden oluşuyor olsa bile set oyununda  -yani rakip yarı sahasında- etkisiz bir hücum planı ile sahadaydık.  Aslında, takım halindeki toplu oyunumuzun genel görüntü üzerinden okunduğu denklemde defolu olduğunu söylüyorum.

**Tüm bu senaryolar özelinde takımımızın forvetsiz olduğu da gece ile gündüz kadar gerçek. Eğer Cenk Tosun böylesine bir maçta forma şansı bulamayacaksa, yani yetersizse neden Serdar Dursun gibi seçenekler değerlendirilmedi?

Buna ek olarak: geriye fazlasıyla düştüğün maçta Cenk Tosun, Semih ya da Bertuğ oyuna dahil olmuyorsa bu isimler neden milli takıma dahil oldu diye sorar yanına da kocaman soru işareti bırakırım.