Milyarlarca insan, tek kavim, tek tutku, tek inanç, tüm dinlerden daha çok inanan, Hollywood’dan daha fazla yıldız, bazen politikadan daha güçlü…

Milyarlarca insan,  tek kavim, tek tutku, tek inanç, tüm dinlerden daha çok inanan, Hollywood’dan daha fazla yıldız, bazen politikadan daha güçlü… Olay sadece spor değil. Sosyolojik olarak toplumun yansıması, bir dil ve sınırları aşabilen türden.

Günlük işlerini maçlara göre planlayan, turnuva boyunca Türkiye’nin maçları doğrultusunda tatil planlarını organize eden ve tek isteği TV karşısına geçip 1-2 saatliğine de olsa hayatın kaotik fakat bir o kadar da anlamsız karmaşasından soyutlanmak isteyen bir ülkenin insanıyız biz..

Bu tür şeyler, yani elle tutulabilir somut şeyler bizi şu zamanlarda kenetleyen belki de tek olgu.

Zorlu dönemden geçen bir Türkiye ve halkının en büyük sevinç kaynağı bu takım oldu.

Avusturya, Fransa ve Hollanda’nın olduğu gruptan lider çıkmış olabilir fakat bu tarz turnuvalar ‘’anlık’’ olayların turnuvasıdır. Özellikle tek maç ile kaderin belirleneceği bir maçta favoriyi belirlemek benim adıma oldukça zor olur. Elbette kağıt üstünde Avusturya’nın bir adım önde olduğunu yadsımakta absürt olur fakat yukarıda belirttiğim gibi: turnuvalar anlıktır, 90 dakika nabız 180’e vurmuş şekilde oynarsın fakat son düdükle arkana bir bakarsın maçla birlikte umutlar da bitmiş.

Anlık yaşanan bu turnuvalarda x faktör, yani kilit kavram inanmaktır.  Bu tarz turnuvalarda bazen rasyonellerin değil, irrasyonellerin kazandığını görürüz çünkü sadece akıl değil ayrıca kalbin ve yüreğin de sahaya konulması elzem bir turnuvadır.

Merih Demiral’in ekstra golleri, Ferdi’nin dinamo etkisi, Orkun’un önemli performansı, Mert Günok’un takıma hayat suyu vermesi…

Grup maçlarıyla birlikte eleştirdiğimiz bazı oyun planlarını ısrarla devam ettiren Montella’yı en azından bu yönüyle tebrik etmek istiyorum. Çeyrek finale çıktığımız için değil, oynatmak istediği oyundan vazgeçmediği için…

Bu turnuvada elbette Hollanda’yı eleyip yarı finali görmek istiyoruz, hem de buna çok ihtiyacımız var. Fakat gelinen bu nokta bile tebrik edilmeyi hak ediyor diye düşünüyorum.

Leipzig sonrası artık Berlin'e doğru uzandık, devam ediyoruz.

‘’Önce bu turnuvanın daimi takımı olarak anılmamız şart.’’

Asıl hedef: bazı diğer takımlar gibi bu turnuvalara katılımı istikrarlı şekilde devam ettirmek, sonrasında derece yapmaya oynamak olmalı. Önce bu turnuvanın daimi takımı olarak anılmamız şart. Bunu başarmak ise inanın zor değil.