Başarılı spor yorumcusu Ergin Aslan, futbol gündemini Spor Depor'a değerlendirdi.
Süper Lig'in 6. haftasında bizi sert maçlar bekliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Beşiktaş - Başakşehir maçı bize çok şey vadediyor
Haftanın maçı şüphesiz Beşiktaş - Başakşehir maçı. Siyah-beyazlılar, geride kalan 5 haftada oynadığı oyunla ligin zirvesinde olmayı hak etti. Hatta Alanyaspor maçında 3-0 öne geçtiği maçı da düşünürsek, 5'te 5 yapması işten bile değildi. Yalnız, Beşiktaş'ın şu an ligde gizli bir ortağı var. O da Başakşehir. Bir maçı eksik ve zirveden sadece 3 puan geride. Yani iki takım arasında 3 puanlık fark olsa da Beşiktaş'ın 1 maçlık fazlası var. Yarış, 4 büyük arasında geçecekmiş gibi algılansa da Başakşehir son sezonlarda, yarışın doğal ortağı konumuna geldi. İyi kadroları, çok potansiyelli bir hocaları ve iyi bir sezon başlangıçları var. Avrupa arenasındaki maçlarıyla da özgüveni fazlaca depoladılar. Beşiktaş - Başakşehir maçı bize çok şey vadediyor. Siyah-beyazlılar, bu sezon rakiplerinin Avrupa dönüşlerini avantaja çevirmek zorunda. Puanların toplanıp, rakiplerle farkların açılacağı haftalar tam da bu haftalar. Tıpkı geçen sezon Trabzonspor'un yaptığı gibi. Çünkü bizim ligimizde 2 kulvarı da iyi götüren bir takıma rastlamak çok kolay değil. Avrupa serüveni takımları ligde kötü etkiliyor. Beşiktaş içeride sırasıyla Başakşehir, Fenerbahçe ve Trabzonspor'la oynayacak. Rakipleri Avrupa macerasını bitirip sadece lige odaklanacak hale gelmeden, Beşiktaş bu arada puan avantajını eline geçirmeli. Herkes döndüğünde işler bugünkü kadar avantajlı olmaz.
İç sahada bir oyun beklentisi oluştu. Elbette Başakşehir'e karşı, Karagümrük ve Sivasspor'a yaptığınız nefes aldırmayan oyun başlangıcını yapmanız kolay değil. Ama ben olsam aynı başlangıcı denerim. Çünkü Beşiktaş'ın alametifarikası baş döndüren oyun başlangıcı... Beşiktaş, kendisi gibi davrandığı zaman neler yapabildiğini gösterdi..
Trabzonspor'un işi çok zor
Haftanın diğer dikkat çeken maçı Adana Demirspor - Trabzonspor maçı. Adana, 4 büyüklerin dışında oynanması en zor deplasman desek abartmış olmayız. Bordo - mavilileri üst düzey bir tribün atmosferi bekliyor. Avrupa'dan yorgun ve moralsiz dönen Trabzonspor, bu maçı yeniden "Bu ligin son şampiyonu benim" meydan okuyuşu olarak görecektir. Ama işi gerçekten çok zor. Şayet kaybederlerse, Avrupa'da ve ligde üst üste alınan mağlubiyetler, çıkan homurtuların daha üst perdeden duyulmasına neden olur.
En favori Galatasaray
Galatasaray için görece olarak hafif gibi duran Kasımpaşa maçı, benim de merak ettiğim bir maç. Çünkü bu ligde üstüne öngörüde bulunulamayacak 1 numaralı takım Kasımpaşa. Yani 3 atabilir de 3 yiyebilir de.  Sağı solu belli olmayan bir takıma karşı oynamak riskleri içinde barındırsa da yazdığım 3 maç özelinde, en favori takım Galatasaray gibi duruyor.