Fırat Günayer, Beşiktaş gündemini ve Antalyaspor maçını kaleme aldı.

SANTOS'UN İLK SINAVI! 

Hepimiz biliyoruz ki, 70 yaşındaki Santos'un belki de en iyi olduğu yer, bu tarz turnuvalar. 
Kariyerinin son dönemlerinde kazandığı Avrupa Şampiyonluğu ve Uluslar Kupası tam da böyle kısa mesafeli organizasyonlar. O yüzden de hocanın Türkiye Kupası'nda yapacakları merak konusuydu. Oyundan bağımsız, Sergen Yalçın'ın Antalyaspor'unu deplasmanda elemek elbette büyük iş. Bu kadar kaotik bir ortamda, bir de kupaya veda edilseydi, Beşiktaş'ta rüzgar çok daha sert esebilirdi. Tabela önemliydi, Santos sonucu aldı. Hocanın ilk sınavı tamam, oyun hariç. 

OYUN MU KÖTÜ? KADRO MU? 

2 maçtır kazanan Beşiktaş'ta en çok tartışılan konu, Santos'un topu rakibe bırakma tercihi. Hem Trabzonspor'a hem Antalyaspor'a topu veren Beşiktaş, sahasında bekleyip, rakiplerinin hata yapmasını bekler şekilde oynuyor.
Santos'un bu oyun tarzını sevdiğini biliyoruz. Ancak  bu oyunun, uzun vadede Beşiktaş'ta kabul görmeyeceğini de biliyoruz. Burada asıl sorulması gereken şu: Santos, Beşiktaş'ın oyununu bu şekilde mi kurgulamaya hazırlıyor? Yoksa elinde, oyunu organize edecek bir kadro olmadığı için mi topu rakibe veriyor? 
Çünkü hoca "ben kimle pas yapacağım?" dese, verecek çok fazla bir cevap yok. Belki de diğer hocalar bu takımı hücum oynatmaya çalıştığı için gitmiştir. Bu açıdan bakıp Santos'u haklı bulabilirim. Ancak böyle oynayarak alınan galibiyetlerin, kimseye zevk vermediğini ve bu durumun ilerleyen dönemde ciddi bir soruna dönüşebileceğini de kimse unutmamalı.

TRANSFER LAZIM MI? 

Beşiktaş kamuoyu bu konuda da ikiye bölünmüş durumda. Büyük çoğunluk transfer isterken, bir bölüm de paranın Haziran'da harcanmasından yana fikrini ortaya koyuyor. Benim düşüncem ise gelecek yılın planlamasının yapılması adına, en azından omurgaya 2-3 takviye yapılması gerekiyor. Neticede yeni sezona 10 yeni transferle başlamaktansa, 3 tanesi takıma oturmuş isimle başlangıç yapmak çok daha kıymetli. 

TAKVİYE SAYISI

2 takviyeyle takım düzelir mi eleştirisine de pek katılmıyorum. Stoper işini Joe Worrall'la halleden Beşiktaş, iyi bir 6 ve kaliteli bir 10 numara alırsa, kendine gelebilir. Güçlü bir çapa'nın hem savunmayı, hem orta sahayı toparladığını biliyoruz. Bir de hücumcuları besleyen skorer bir orta saha gelirse, Beşiktaş'ın 2 büyük zaafı birden düzelmiş olur. Aboubakar ve Masuaku'nun da dönmesiyle, bu kabus sezon, en azından izlenilir hale gelebilir.