İsmail Kartal’ı iki kavramla özetle deseler görev bilinci ve sorumluluk derim. Ali Koç başkanın söylediği gibi “Fenerbahçe ile var olanlardan değil, Fenerbahçe için var olan biri” bunu her kritik süreçte görüyoruz. Ancak benim takıldığım en önemli noktalardan biri maalesef yönetimin karar mekanizmasının yavaş ilerlemesi ve verdiği kararlardan vazgeçip tekrar başa dönmesi.. 

İsmail Kartal’ın en son Fenerbahçe’de çalıştığı dönem; Trabzonspor’un şampiyonluğunu ilan etmeye yakın olduğu dönemdi. Üzerinde stres yönetimi veya bir baskı yoktu. O dönem tüm yerli oyunculardan verim almıştı. Hatta “Arda’yı korumak lazım” sözleri yanlış anlaşılmıştı. Oysa o dönem Arda’nın fiziksel anlamda daha zayıf olduğu bir dönemdi. Doğru kullandı ve doğru zamanlarda Arda’ya süre verdi. Arda’nın Fenerbahçe kariyerine güçlü başlamasının nedenlerinden biri bence İsmail Kartal’ın bu politikasıydı. Zajc-Crespo ve Serdar Dursun gibi oyuncularla azı çok yaptı İsmail Kartal. Elindeki malzemeyi iyi bir şekilde kullandı. Ancak bu sefer sezon başından itibaren başlayacak, kızışan bir lig serüveninde camiaya nasıl bir liderlik yapacak? 

2015 döneminde otobüsün kurşunlanması acısı Fenerbahçe camiasını ve futbol ortamını derinden sarsmıştı. O dönemde saha dışı duruma çekilen bir Fenerbahçe vardı ve o süreç maalesef iyi idare edilmemişti. Ayrıca yönetimin “her çağırdığında gelen ve sürekli Fenerbahçe sevgisinden kalkan yapabileceği bir figür İsmail Kartal”. Jesus gittiğinde anında İsmail Kartal açıklansa bir plan var ve verilen kararın yanlış olduğunu hatadan hemen dönmek istedik fikrini alacaktım. Ancak süreç yine uzadı. Burada demek ki yine bir kararsızlıkla alınan bir teknik direktör var.  Son sorum; o dönem Fenerbahçe’de sezon başı başlayacak yeterliliği görmediğiniz İsmail Kartal’da neler değişti? Neler oldu da şimdi yeterli gördünüz?