Fırat Günayer, Beşiktaş - Galatasaray derbisini ve mücadelenin hakemi Halil Umut Meler'in performansını kaleme aldı.

EN KÖTÜ SENARYO VE SANTOS!

Santos'la üstüste galibiyetler alan Beşiktaş'ın bu haftalardaki en önemli meziyeti gol yememekti.
Siyah beyazlılar gol yemediği maçlarda bir şekilde gol atmayı başarmış, istediği puanları almıştı.
Derbi öncesinde de elbette Santos'un planı yine gol yememek üzerine kuruluydu.
89'uncu saniyede gelen gol, Beşiktaş için en kötü senaryoydu.
Burada elbette B planının hazır olması gerekiyordu... Ancak bunu göremedik.

Rakibi bekleme ve karşılama konusunda gelişim sağlayan Beşiktaş, hücum organizasyonunu bir türlü beceremedi. Uzatmalarla 100 dakika oynanan maçta, Beşiktaş rakip ceza sahasında sadece 16 kez topla buluşabildi. Set oyununun gereklerini yapamayan siyah beyazlı futbolcular, kişisel yetenekleriyle hücum aksiyonlarını oluşturmaya çalıştılar. Rakip ceza sahası çevresinde üstüste 6 pas yapmakta zorlanan Beşiktaş, ön alan presinde de etkili değildi.

Özetle saldırması beklenen Galatasaray, ilk dakikada bulduğu golle beklemeye geçti, beklemeye programlanmış Beşiktaş ise gerekeni yapamadı.
Santos'un oyuncu değişiklikleri, saha içi değişiklikleri de çok makul değildi ama asıl problemin bu olmadığı aşikar. Beşiktaş'ın savunmasını güçlendirmesine kimsenin lafı yok ancak hücum aksiyonun bu kadar zayıf olduğu bir oyunda, uzun vadeli başarının gelmesi pek de kolay gözükmüyor.

AL MUSRATİ'NİN RAKAMLARI!

Maçın Beşiktaş adına en çok eleştirilen ismi Al Musrati'ydi. Kendi kalesine attığı gol ve yaptığı pas hataları Libyalı oyuncuyu, eleştiri oklarının hedefine koydu.
Oysa rakamlar pek de öyle demiyor. Topla buluşma sayıları, isabetli uzun pasları, kilit pasları gayet iyi gözüküyor. Neydi peki Musrati'yi bu kadar kötü gösteren?
Elbette çevresi. Hani bir laf vardır ya kendi iyi ama çevresi kötü diye. Musrati'de biraz bu yaşandı. Necip, Colley, Amartey arasında oynayan Libyalı oyuncu al ver yapabilecek kimseyi bulamayınca tüm riskleri alarak, Galatasaray'ın ön alan baskısı yaptığı yerden, oyun kurmaya çalıştı.

HALİL UMUT MELER VE VAR SİSTEMİ!

Hakem konuşmayalım, futboldan bahsedelim dedikçe, hakem performansları ne yazık ki futbolla ilgilenen herkesi bu kaotik tartışmanın içine çekiyor.
Maçın en çok konuşulan pozisyonu elbette Beşiktaş'ın itiraz ettiği penaltı olayı.
Halil Umut Meler, Cenk Tosun'un pozisyonuna 'çok abartılı düştü, inanmadım' derse, bunu anlaşılır bulur, bu kararı büyük bir hakem hatası olarak değerlendirebilirim. Ancak bu pozisyonda VAR sistemi devreye girmiyorsa, bu hatadan öte bir durumdur. Çünkü ortada yayıncı kuruluşun yakaladığı bir görüntü var ve bu net bir kanıt. VAR sistemi, ortada net bir kanıt olduğu halde, hakemi çağırmıyorsa, bu açıklanmaya muhtaç bir durumdur. Sisteme inanmak için önce güvenmek lazım. Bu güveni sağlamak ise önce MHK'nın, sonra da TFF'nin görevidir.