Barcelona’nın yıldız futbolcusu İlkay Gündoğan 24 Ekim 1990 tarihinde dünyaya gelmiştir. Milli Voleybolcu Naz Aydemir’in de kuzenidir. Borussia Dortmund- Manchester City gibi önemli takımlarda forma giyen Gündoğan şu sıralar La Liga’nın güçlü ekiplerinden Barcelona’da kariyerine devam etmektedir. İlkay Gündoğan nereli? İlkay Gündoğan Türk mü Alman mı? İlkay Gündoğan nerede doğdu? İşte detaylar…

İlkay Gündoğan aslen nereli?

İlkay Gündoğan, Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası Balıkesir’den Gelsenkirchen’e göç etmişlerdir.

IZLE | İşte Oktay Derelioğlu'nun ve eşinin saldırıya uğradı görüntüler IZLE | İşte Oktay Derelioğlu'nun ve eşinin saldırıya uğradı görüntüler

İlkay Gündoğan Türk mü Alman mı?

İlkay Gündoğan Türk asıllı Almandır.

İlkay Gündoğan Türk vatandaşı mı?

İlkay Gündoğan Türk vatandaşı değildir, Alman vatandaşıdır.

İlkay Gündoğan nerede doğdu?

İlkay Gündoğan, Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde dünyaya gelmiştir.

İlkay Gündoğan neden Türkiye Milli takımını seçmedi?

İlkay Gündoğan; ”İlk olarak Bochum’da forma giyerken, Alman 18 Yaşaltı Milli Takımı’na çağrıldım. Bu süreçte Türk Milli Takımları’ndan teklif almadım. Alman Ümit Milli forması giyerken Erdal Keser beni aradı. Devamında da Oğuz Çetin ve Okan Buruk babam ile görüşmüş. O günlerde Almanya formasını giymek istediğimi Erdal Keser’e söylemiştim. Başından beri bana güvenen insanlar vardı. Onları yarı yolda bırakamazdım. Kaldı ki, bizler Almanyalı Türkler’iz. Burada doğduk ve büyüdük ve şimdi de bizi bugünlere getiren ülkeye hizmet ediyoruz.” ifadeleri ile Almanya Milli takımını neden seçtiğini ifade etmiştir.

İlkay Gündoğan Fenerbahçeli mi Galatasaraylı mı?

İlkay Gündoğan; "Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı kazandığı zamanı asla unutmayacağım. Annem Fenerbahçeli, onun dışında herkes Galatasaray taraftarıydı. Hepimiz oturup finali izliyorduk ve Arsenal'ı penaltılarla yendiğimizde, benden altı yaş büyük amcam gözyaşlarına boğulmuştu. Benim en güzel çocukluk anılarımdan biriydi." ifadeleri ile küçük yaşta Galatasaray taraftarı olduğunu dile getirmiştir.