GALATASARAY HABERLERİ:  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek sarı kırmızılı kulübün Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’nda açıklamalar yaptı. Başkan Özbek sportif başarılarının yanında Kemerburgaz Tesisleri için müjdeyi verdi.

25 Mayıs başkanlık seçimleri öncesi Galatasaray Başkanı Dursun Özbek Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’nda kürsüye çıktı. Özbek, Florya projesinden sportif başarıya birçok konuya değindi. Özbek, "Galatasaray Futbol Takımı, yeni sezonu Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri'nde açacak’’ ifadelerini kullandı.

Sportif başarıya değinen Dursun Özbek, "Geçtiğimiz 2 senede büyük mutluluklar yaşadık. İnşallah Galatasaray bu mutlulukları yaşamaya devam etsin. Bu 2 senede emek verenlerle beraber birçok başarıya imza attık. Sağ olsun, var olsunlar. Bazı arkadaşlarımızın, genel kurul ve divanlarımıza katılma alışkanlıkları olmadığı için kulübümüzle alakalı detaylı ve doğru bilgiye sahip değiller. Göreve geldiğimizde Galatasaray için bir gelecek hedefimiz vardı. O da Galatasaray'ı güçlü bir mali yapıyla rekabet ettiği her branşta sürdürülebilir başarıya ulaşmış, bizden sonra geleceklere bu şekilde bir Galatasaray bırakmaktı’’ dedi.

Özbek, "İlk olarak ele aldığımız konulardan biri Galatasaray Adası oldu. Kalamış gibi sosyal tesiste bir araya gelmenin ne kadar önemli olduğuna inanıyorduk. Uzun süredir kullanılamaz halde olan ada için son derece üzgündük. Bugün sadece üyelerimizin kullanımına açık yaz ve kış hizmet veren bir tesisimiz oldu. Adamızda, Milli Emlak'a ait yerlerin irtifak tapusunu 30 yıllığına aldık. İhtilafları tümüyle ortadan kaldırdık. Çok da önemsediğim bir konu, Galatasaray Adası'nın imar iznini de aldık. Adamızın koşullarını çok daha iyi hale getirip çok uzun yıllar hizmet vermesini sağlamak için tüm gücümüzle çalışacağız. Adamıza bu yatırımları yaparken yüzme, yelken, su topu branşlarımızın yuvası olan Kalamış'ta bir takım yenilemelere ihtiyaç vardı. Bu yenilemeleri yaparak Kalamış tesislerimizin üyelerimize daha iyi hizmet verecek şekilde organizasyonunu sağladık. Divan toplantılarında, genel kurullarda defalarca bahsettim, anlattım. Siz de verdiğiniz destekle bu konuyu ön planda tuttum. Amacımız kulübümüzün finansal anlamda daha güçlü olması için ekstra kalemler yaratmaya ihtiyaç olduğunu her seferinde belirttim. Bunun yanında faaliyetlerimizi büyük ölçüde etkileyen Bankalar Birliği yapılandırma anlaşmasından çıkma hedefini ifade etmiştim. Amacımız, elimizdeki gayrimenkulleri geliştirme suretiyle elde edilecek fonlarla süreci yönetmekti. Bu hedefimiz doğrultusunda genel kurulları toplayıp iradenin bu şekilde olduğunu hep birlikte gördük’’ şeklinde konuştu.

"6 MİLYAR TL MERTEBESİNİ PLANLIYORUZ"

Dursun Özbek, "2022 yılında yaklaşık 1 milyar olan Sportif AŞ gelirlerimizi, 9 ayda 4.5 milyar TL, 608 milyon TL kara ulaştırdık. Sene sonunda hasılatımızın 6 milyar TL mertebesine gelmesini planlıyoruz. Yine Galatasaray Store'da 2021'de yılda 3 milyon adet ürün, 200 milyon TL ciroya ulaşırken, bugün 11 milyon parça ürün ve yaklaşık 2 milyar TL ciroya ulaşmış vaziyetteyiz. Bu ivme hedeflediğimiz şekilde gerçekleşirse 20 milyon ürün ve 3.5 milyar TL ciro uzak değil. 2021'de 17 milyon euro olan sponsor gelirlerimizi, bu sezon yaklaşık 58 milyon euro'ya ulaştırdık’’ ifadelerini kullandı.

"49 YILLIĞINA ALDIK"

Dursun Özbek, "Göreve geldiğimizde kulübümüzün amatör branşlarının maçlarını farklı salonlarda oynaması, kamp tesisi olmaması önemli bir sorundu. Süheyl kardeşim de belirtti. Böyle bir tesisimizin olmaması Galatasaray'ın en büyük sorunlarından bir tanesidir. Amatör şubelerimizin büyük bir kısmını tek bir yerde toplayabilmek ve çok amaçlı bir salona sahip olmak amacıyla, stadımıza komşu, Vadi İstanbul'a bakan araziyi 49 yıllık üst kullanım hakkıyla aldık. Galatasaray'a maddi külfet yaratmadan bu salon projesini gerçekleştirmeyi planladığımızı duyurmak istiyorum. Florya'ya bağlı olarak futbol takımımızın Kemerburgaz'a taşınması yapmak istediğimiz projelerden bir tanesiydi. Florya, tesis kalitesi olarak beklentilerimizi karşılayamıyor. Bunu çözmek amacıyla Kemerburgaz'da çalışmalara başladık. Halihazırda inşaatını bitirdiğimiz 14 bin 500 metrekare alanın yanında, akademimiz için bir kamp tesisinin çalışmasına başladık. İnşaatın büyüklüğünü tarif etmek amacıyla şöyle bir örnek aydınlatıcı olabilir, şu an içinde bulunduğumuz lisemiz yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alana sahip. Florya'daki tesislerimiz, altyapı ve a takım için 4 bin 500 metrekare. Günümüzün gelişen futbolunun gereği, artık tesislerin güncel hale gelmesine büyük ihtiyaç gösteriyor. İftiharla söylüyorum, övünerek söylüyorum, Kemerburgaz'daki tesislerimizin tamamı kulübümüzün özsermayesiyle yapılmış olan bir tesis olacaktır. Bunun övündüğüm kısmı şurası, her Galatasaraylı'dan bir tuğla geldi, anonim bir bina. Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri, futbolun beşiği olsun. Bu benim önemsediğim, birlik beraberliğimizin en önemli faktörüdür. 17 Mayıs'ta muhteşem zaferimizin, UEFA Kupası'nın yıl dönümü. Orada bir piknik organize edeceğiz. Bu pikniğe bütün üyelerimi davet ediyorum. Yeni yerleşkemizi, yeni binalarımızı hep beraber görmenizi istiyorum. İftihar edeceğimiz bir tesis için çalışıyoruz’’ dedi.

"KASAYA 170 MİLYON DOLAR GİRDİ"

Okan Buruk’tan erken gol uyarısı… Okan Buruk’tan erken gol uyarısı…

Galatasaray Futbol Takımı’nın yeni sezonda Kemerburgaz’da olacağını söyleyen Dursun Özbek, "Geçen divanda, genel kurulda, her yerde söylüyorum. Tekrara düşüyorum ama herkesin bilgilenmesi için tekrar iyidir. Futbol takımımız, yeni sezonu Kemerburgaz'da açacak. Kemerburgaz, yeni yıldızlarımızın yuvası olacak. Buna yürekten inanıyorum. İki tane konu var önemli. Hatırlamıyorum ama ya 5 ya 6'ıncı defa anlatıyorum. En azından bilgi kirliliğinin önüne geçmek için önemli. Riva Projesi... Riva Projesi, 2017 yılında yapılan sözleşmeyle Emlak Konut ile hasılat paylaşım projesi olarak yapıldı. 2019'da iptal edildi. Merhum Mustafa Cengiz yönetimi, tüm projeler iptal edildi ama kendi ifadesiyle söylüyorum 'Bu projeyi ben de böyle yapardım' dedi, 2019'da tekrar başladı. Ne oldu Riva Projesi, nedir yani, ne oldu Riva'da. Tekrar söylüyorum, Riva Projesi vasıtasıyla Galatasaray kasasına 170 milyon dolar girmiştir. 170 milyon dolar!" şeklinde konuştu.

Editör: Arda Erden