NBA HABERLERİ: NBA’de her sezon playoff yapamayan 14 takım, ilk 14 sıradan seçiyor ve bu seçimlere lotarya seçimler deniyor. İlk 4 sıranın kurayla belirlendiği günde takımların 1. sırayı alma şansı sezonu en kötü bitirenden en iyi bitirene doğru azalıyor.

Bu gece (12 Mayıs Pazar) 2024 NBA Draftı Lotaryası belli oldu. Normal sezonu 36 galibiyet – 46 mağlubiyet ile 10. sırada tamamlayan ve play-in oynayan Atlanta Hawks, neredeyse imkansız bir ihtimali gerçekleştirip ilk sıranın sahibi oldu.

Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes Furkan Korkmaz için yarışa girdi! Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes Furkan Korkmaz için yarışa girdi!

Lotarya kura çekimi öncesi yalnızca %3 şansı olan Hawks, tüm takımları geride bıraktı. Böylece Hawks, 1985’te lotarya sisteminin hayata geçirilmesinden bu yana ilk sıra hakkını kazanan en düşük şansa sahip beşinci takım oldu.

Hawks’ın ardından seçim yapacak takımlar Washington Wizards, Houston Rockets ve San Antonio Spurs şeklinde sıralandı. Bu sezon ligi en düşük galibiyet sayısıyla tamamlayan Detroit Pistons ise ancak beşinci sırada kendisine yer bulabildi.

2024 NBA Draft’ında en üst sıradan Fransız Zaccharie Risacher’in seçilmesi bekleniyor.

Tüm Lotarya Sonuçları:

 1. Atlanta Hawks
 2. Washington Wizards
 3. Houston Rockets
 4. San Antonio Spurs
 5. Detroit Pistons
 6. Charlotte Hornets
 7. Portland Trail Blazers
 8. San Antonio Spurs (Toronto Raptors‘ın hakkı)
 9. Memphis Grizzlies
 10. Utah Jazz
 11. Chicago Bulls
 12. Oklahoma City Thunder (Houston Rockets’ın hakkı)
 13. Sacramento Kings
 14. Portland Trail Blazers (Golden State Warriors‘ın hakkı)
Editör: Arda Erden