33 yaşındaki satranç ustası Norveçli Magnus Carslen’i mağlup eden Yağız Kaan insanlar tarafından merak ediliyor. 

Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir?

Yağız Kaan Erdoğumuş, tarihin en iyi santraç oyuncusu Magnus Carlsen’i 41.2 saniyede mat etmiş ve  bu başarısı ile herkesin merakını kazanmıştır. Bu başarı sonrasında Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir, kaç yaşında ve nereli gibi pek çok soru merak edilmeye başladı. Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir? Yağız Kaan kaç yaşında ve nereli? İşte detaylar…

33 yaşındaki satranç ustası Norveçli Magnus Carslen’i mağlup eden Yağız Kaan insanlar tarafından merak ediliyor.

Yağız Kaan 2011 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. 2019 senesinde Avrupa Şampiyonası olan Kaan, 2021 senesinde FIDE unvanlarından usta adayı oldu. 20222 senesinde FIDE Ustası ve sonrasında tekrar aynı sene içinde gerekli normları tamamladı ve Türkiye’nin en genç uluslar arası ustası oldu. Aynı zamanda Ülke TV tarafından düzenlenen "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde "Yılın Sporcusu" ödülüne layık görüldü.

Uğur Altınel, İtalya'dan altın madalya ile dönüyor Uğur Altınel, İtalya'dan altın madalya ile dönüyor

Chessable Sunway Sitges Satranç Festivali'nde göstermiş olduğu başarılı performansı ile ilk Büyük Usta (GM) normunu aldı.[6] Yağız Kaan 23 - 31 Ocak tarihleri arasında Suudi Arabistan'da düzenlenen Cidde Uluslararası Satranç Festivali Genç Ustalar Turnuvası' nın finaline 2 tur kala ikinci GM normunu almayı garantiledi.Yağız Kaan Erdoğmuş, 1 Nisan 2024 tarihinde Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda son normunu da tamamlayarak GM ünvanını elde etti. Yağız Kaan, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif satranç sporcuları arasındaki en genç GM oldu. Yağız Kaan, (12 yıl 9 ay 29 gün), dünya satranç tarihinin en genç Büyük Ustaları (GM) listesinde ise 4. sırada yer aldı. Yağız Kaan ile beraber Türkiye'deki büyükusta sayısı 16'ya yükseldi.Sharjah Masters 2024 turnuvasında gösterdiği performans ile canlı rating sisteminde 2569 Elo puanına ulaşan Yağız Kaan, 13 yaşında iken Judit Polgar'ın ulaştığı ve 34 yıldır kırılamayan 2555 Elo rekorunu kırdı.

Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda mücadele eden yıldız sporcu 12 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş, son normunu da tamamlayarak Büyükusta (Grandmaster - GM) unvanını elde etmişti. Yağız Kaan Erdoğmuş, dünya satranç tarihinin en genç GM'leri sıralamasında da 4'üncü sırada yer aldı. Dünyanın en genç GM'si sıralamasında ABD'li Abhimanyu Mishra (12 yıl 4 ay 25 gün) ilk sırada yer alırken, Mishra'yı Ukrayna'dan Sergey Karjakin (12 yıl 7 ay), Hindistan'dan Gukesh Dommaraju (12 yıl 7 ay 17 gün) ve Türkiye'den Yağız Kaan Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün) takip etti. Türkiye'de satranç sporunda 2012 yılından bu yana büyükusta sayısı artarak 16'ya ulaştı.

Editör: Arda Erden