SON DAKİKA HABERLERİ: UEFA, Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. TFF ve Merih Demiral cezanın kaldırılması için CAS'a resmi başvuruyu yaptı.

UEFA'dan ypaılan açıklamada: "Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir." ifadeleri kullanıldı. 

UEFA'DAN ÇİFTE STANDART

UEFA, Merih Demiral'ın cezası sonrası çifte standarda imza attı. Avrupa futbolunun patronu, Jude Bellingham'a 1 maç ertelenmiş men cezası ve 30 bin sterlin para cezası verdi.


ŞENES ERZİK'TEN TEPKİ

Attila Gökçe'ye konuşan TFF Onursal Başkanı, UEFA ve FIFA onursal üyesi Şenes Erzik, Merih Demiral konusu hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu:

Jose Mourinho’dan Euro 2024 değerlendirmesi: En iyi takım.. Jose Mourinho’dan Euro 2024 değerlendirmesi: En iyi takım..

Merih olayından bir şey çıkmaz. Bozkurt işareti dünyada yaygın mı? Kaç ülkede biliniyor ki. Bence bu olayı ortaya koyanlar, yanlış ata bindiler. Bu işten bir şey çıkmaz.


TFF'DEN 30 SAYFALIK SAVUNMA

Türkiye Futbol Federasyonu, Merih için savunmasını bu sabah UEFA'ya gönderdi. 30 sayfalık yapılan savunmada, Merih Demiral'ın yaptığı bu işaretin Türk geleneğinin 1000 yıllık simgesi olduğu vurgulanırken, daha önce diğer futbol müsabakalarında yapılan ve ceza almayan olayların da savunmaya eklendiği ifade edildi.


"İLİKLERİME KADAR HİSSETTİM"

Milli futbolcu Merih Demiral, Avusturya maçında attığı golden sonra yaptığı sevince dair sorulan soruya cevap vermişti. Basın toplantısında konuşan Merih Demiral şu sözleri dile getirmişti:

"Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Bozkurt aklımda yoktu, taraftardan görünce tepkimiz gecikmedi. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum."

Editör: Arda Erden