Beşiktaş'ın transfer hedefi Mario Hermoso'yu tanıyalım.

İspanyol oyuncu agresif oyunu ve attığı başarılı uzun toplarla dikkat çekiyor.

Hermoso bin dokuz yüz doksan beş yılında İspanya'nın başkenti Madrid'te dünyaya geldi.

Futbola Ef Concepcion'da başlayan oyuncu on yaşında Kralın takımı Real Madrid'in akademi takımına katıldı.

Real Madrid'te geçirdiği 12 sezonda Real Madrid C ve Real Madrid Castilla formalarıyla profesyonel olsa da Real Madrid A takımına yükselmeyi başaramadı.

2015-2016 sezonun başında Real Valladolid kiralandı ve burada 31 maça çıktı.

Sonraki yıl bir sezon daha Real Madrid Castilla forması giyen İspanyol stoper bu sezonun ardından 2017-18 sezonun başında 12.5 milyon euro karşılığında Espanyol'a transfer oldu.

Espanyol'da geçirdiği iki sezonda 54 maça çıkan oyuncu 4 gol atma başarısı gösterdi ve dünyadaki birçok büyük takımın dikkatini çekmeyi başardı.

Hermoso tercihini ise doğduğu şehir Madrid'ten yana kullandı ve altyapısından çıktığı Real Madrid'in ezeli rakibi Atletico Madrid'e 25+4 milyon bonservis bedeliyle katıldı.

Atletico Madrid formasını 5 sezon terleten oyuncu burada toplam174 maça çıktı ve 14 asist kaydetti.

Bu sezon Atletico Madrid'te 45 maça çıkan oyuncu toplam 3801 dakika sahada kaldı.

Mario Hermoso stoper mevkiisinin yanı sıra sol bekte de forma giyebiliyor.

Beşiktaş genç oyuncunun transferini bitiriyor Beşiktaş genç oyuncunun transferini bitiriyor

Bu sezon girdiği ikili mücadelelerin yüzde 55'ini kazanan oyuncu 15 sarı kart gördü.

Özellikle bir stopere göre müthiş sol ayağıyla dikkat çeken oyuncu geriden oyun kuran takımlar için biçilmiş kaftan olabilecek düzeyde.

Giovanni Van Bronchorst'un oyununda kullandığı ofansif bekleri uzun toplarla müthiş besleyebilecek olan oyuncu bu sezon maç başına 4.4 uzun top gönderip yüzde 59 başarı oranı yakaladı.

Küçük yaştan itibaren savunma liderliğine soyunan Hermoso, Beşiktaş'ın bu sezon bir türlü bulamadığı Lider stoper rolüne de uygun bir oyuncu.

Hava toplarındaki üstünlüğüyle dikkat çeken İspanyol oyuncu bu sezon La Liga'da Atletico Madrid formasıyla yüzde elli dokuzluk hava topu kazanma başarı oranı yakalamayı başardı.

Hermoso'nun zayıf yönleri ise özellikle son yıllarda Atletico Madrid'in Simeone ile üçlü savunmaya dönmesiyle fazla göze batmasa da hücuma katıldığında arkasında büyük bir boşluk bırakıyor ve buraya hızlı dönüşlerde ağır kalıyor.

Simeone, Hermoso'nun bu ağırlığını üçlü stoperde iki hızlı isimle çözse de Giovanni Van Bronckhorst'un dört-üç-üçünde nasıl çözüleceği merak konusu.

İspanya milli takımı formasıyla da beş maçı bulunan oyuncu henüz gol kaydedemedi. Mario Hermoso, İspanya Milli Takım teknik diretörü Luis de la Fuente tarafından Euro 2024 kadrosuna dahil edilmedi.

İspanyol Stoper'in güncel piyasa değeri ise 25 milyon euro Sizce Hermoso Beşiktaş'ta başarılı olur mu ?


 

Editör: Ahmet Arda Kölük