Futbol Haberleri: Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Akademisi futbol hakemliği sertifika programı kapsamında 5 üniversite ile iş birliği protokolü imzaladı. İmza töreninde konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, ‘’Bu sayede daha nitelikli hakem yetiştirme imkanına kavuşacağız’’ dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Akademisi tarafından futbol hakemliği sertifika programı düzenlendi. Pamukkale Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin katıldığı hakem sertifika programı için protokol imzalandı.

Riva’da düzenlenen törene TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu ve TFF Hakem Akademisi Direktörü Erden Or’da törene iştirak etti.  AA’nın haberine göre törende Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Serdar Öztürk, Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Ramazan Timuçin Gençer, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Serdar Eler ve Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Mehmet Yorulmazlar de yer aldı.


"DAHA NİTELİKLİ HAKEM YETİŞTİRECEĞİZ"
Türk futbolunda bir ilki hayata geçirdiklerini belirten Mehmet Büyükekşi, "TFF Hakem Akademisi ve bu iş birliği Türk futboluna hayırlı olsun. TFF Hakem Akademisi, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan, hakemliği kural bilgisi ve pozisyon yorumlanmasının ötesine taşıyan interaktif bir eğitim anlayışı ile çalışmalarına başladı. Dünyada hakem sayısında ciddi düşüşler var. Yeni nesiller hakem olmak istemiyor. Aday hakem kursları açarak hakemliği özendirecek çalışmalara başladık. Süper Lig hakemleri hakem koçlarıyla birebir çalışıyor. Psikoteknik laboratuvar kuruldu. Hakemlerin yetenek, yetkinlik ve kişilik özelliklerini ölçme ve değerlendirme imkanı bulunuyor. Elde edilen bilimsel veriler terfilerde belirleyici olacak." ifadelerini kullandı.

Bu iş birliği protokolü kapsamında 5 üniversitede futbol hakemliği sertifika programı açılacağını aktaran Başkan Büyükekşi, "Böylelikle daha nitelikli hakem yetiştirme imkanına kavuşacağız. Üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin tesislerinden yararlanabileceğiz. Üniversitelerimizin akademik personelinin bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmasına imkan tanıyacağız. Bu iş birliği, yeni üniversitelerimizin katılımıyla devam edecek. Günü değil geleceği kurtarmak için çalışıyoruz. Bu işler meyvesini 3-5 yıl sonra verecek. Sabretmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hüseyin Bozkurt kimdir ve ne iş yapar? Hüseyin Bozkurt zengin mi? Hüseyin Bozkurt kimdir ve ne iş yapar? Hüseyin Bozkurt zengin mi?

Mehmet Büyükekşi, hakem maaşlarında ağustos ayında gerekli iyileştirmelerin yapılacağını kaydetti.


"ÇALIŞMALARIN MEYVESİNİ TOPLUYORUZ"

TFF Hakem Akademisi Direktörü Erden Or, kuruldukları 2023 Ocak'tan bu yana yaptıkları çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı.

Beş üniversite ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin öneminin altını çizen Erden Or, "Yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Bilimsel, objektif ve şeffaf çalışmaların üniversiteler ile iş birliği çerçevesinde daha anlamlı hale geleceğine inanıyoruz. Yenilikçi faaliyetlere imza atmak istiyoruz. Sürdürülebilir olmak bizim için son derece önemli. Aday hakem kurslarıyla çalışmalarımızı yenilemeye başladık. Hakem gelişimlerinin yol haritasını oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.
 

Editör: Kübra Hasçalık