Atan’ın hayalleri, Buruk’un gerçekleri - Uğur Meleke |

Başakşehir ligin sıra dışı takımlarından. Genç teknik adam Çağdaş Atan, Süper Lig’in pas yüzdesi en yüksek takımını yarattı. Aynı zamanda da ligin en fazla 10+ pas dizisi yapan takımı Başakşehir. Geriden pasla çıkmaya dayalı bir oyunları var, bunu 3 aydır uyguluyorlar. Son 14 resmi maçta sadece 2 kez, Fenerbahçe ve Galatasaray’a kaybettiler.

Ancak Çağdaş Atan’ın talebeleri, F.Bahçe ve G.Saray’a karşı benzer sorunlar yaşadılar: Bu geriden pasla çıkmaya dayalı oyun, iki devin önde presine karşı sıkıntılar çekti. Gerek F.Bahçe gerekse G.Saray, defalarca hücum presten sonuç aldılar Başakşehir’e karşı. Çağdaş Atan’ı anlıyorum, büyük hayalleri var. Ve bu büyük hayallerden sadece büyüklere karşı oynarken vazgeçmek istemiyor. Ancak Çağdaş Atan’ın hayallerine karşı sahada Galatasaray gerçekleri vardı dün. Ve bu gerçekler erken çekti maçın fişini. (HÜRRİYET)

Bu baskıya dayanılmaz - Osman Şenher |

Galatasaray, kendi sahasında taraftarı ile bütünleştiği zaman zor maç kaybeder. Başakşehir karşısında 60 dakika öyle bir baskı yaptılarki rakibin Muslera ile buluşan bir topu olmadı. Evet, ilk yarı 2-0 bitti ama çok daha fazlası olabilirdi. Kaleci Volkan ve defans farkın artmasının önüne geçtiler.

Okan hocanın futbol felsefesindeki birinci öncelik hücum... Galatasaray gol atar veya atmaz onu bilemiyorum ama bütün futbolcular maçı biran önce koparmak için orta sahada rakibe baskı yapıyorlar.

Orta sahada Kerem Demirbay, defansta Sanchez, Kaan Ayhan ve Galatasaray’ın parlayan yıldızı, sahada basmadık yer bırakmayan Barış Alper dün gecenin starlarıydı. (MİLLİYET)

Buruk ders vermeli - Bülent Timurlenk |

Avrupa sınavı öncesi Galatasaray'ın oynadığı "Hesaplı" oyunun iyi futbol olmadığının altını çizmek lazım. Rakibi karşılamakta maharet, Torreira'nın çizgisini bozmadan devam ettirdiği derin oyun kuruculuk artıları ancak Zaha, önce Barış ve sonra Tete'nin olduğu kanatların İcardi ile bağlantısı ise eksilere yazar. Çağdaş Atan'ın kenardaki duruşu fit ama takımı değil… Okan Buruk ise lisans diploması alanların karşısında idare eden futbolla profesörlüğünü ilan etmiş hoca gibi. Perşembe akşamı kürsüye çıkıp izleyenlerin nefesini kesecek bir ders vermeli. (SABAH)

Zaha, G.Saray’ın oyununu bozuyor - Levent Tüzemen |

Okan Buruk acilen G.Saray'daki bireysel laubaliliğe el koymalı. Çünkü oyuncular birbirlerine gol attırmak adına net pozisyonları kolayca harcadılar. Özellikle Icardi'ye servis yapmak adına final vuruşlarından kaçıp pas vermeyi tercih ettiler. Başakşehir gibi takımlara karşı skor avantajını farklı bir noktaya getirdikten sonra "Al sen golü at" anlayışını sergileyebilirsiniz. G.Saray'daki yaşanan bu gol attırma laubaliliği skorun büyümesini engelledi.

Zaha G.Saray'ın oyun düzenini bozuyor. Çalım atma sevdasından vazgeçmiyor en kötüsü topu kaptırdığında rakibi kovalamıyor, rakip ceza alanına girdiğinde pas vermeyip gelişi güzel vuruşlar yapıyor. Arkadaşlarını da attıkları kötü paslardan sonra vücut dili ile eleştiriyor. Zaha takım oyuncusu asla değil.

Derbi için Galatasaray taraftarı kararı! Derbi için Galatasaray taraftarı kararı!

Barış'ın attığı golün formülü Okan Buruk'tan geldi… Okan Hoca, golden kısa süre önce Kerem ile Barış'ın yerlerini değiştirdi ve Başakşehir savunmasının dengesini bozdu. Barış Alper de fizik gücünün de etkisi ile ağları buldu. (SABAH)

Editör: Erdi Yılmaz