FUTBOL HABERLERİ: Türk spor basının önemli simaları Euro 2024 çeyrek finalinde karşılaştığımız Hollanda maçını değerlendirdi.

Uğur Meleke: "Tekmeye kafa sokan adamlar" | Dünkü maça FIFA sıralamasının 42’ncisi olarak çıktık. Bu da tüm turnuvaların en zayıf çeyrek finalisti rekoru. Belki kâğıt üzerinde zayıftık. Ama sahada aslanlar gibi savaştık. Dün Berlin’de 56’ncı dakikada Memphis’le Schouten’in arasındaki topu kazanmak için Salih’in tekmeye soktuğu kafa, benim için bu turnuvanın simgesi. Eğer o anın iyi bir fotoğrafı çekildiyse, belki de futbolda yılın karesi o. Ve Türkiye’nin bu turnuvasının özeti: Bir Türkiye’yiz. Biz tekmeye kafa sokan takımız. (HÜRRİYET)

Cem Dizdar: "Galip sayılır bu yolda mağlup!" | Arda Güler’in arka direğe kestiği top anında havadaki üç oyuncumuz da stoperdi. Kaan Ayhan, Abdülkerim Bardakçı ile golü atan Samet Akaydın! Sanırım ne Ronald Koeman ne de Guus Hiddink bu kadarını beklemiyordu. Elbette Virgil van Dijk da!… Orta saha ile savunma bağı o denli güçlüydü ki en öndeki Barış Alper Yılmaz’ın toplu ya da topsuz öne doğru her koşusu ‘’Bir şeyler olacak’’ dedirtiyordu izleyenlere. 60’ların ortalarına doğru yavaş yavaş ritmimiz düşmeye başladı. Ancak rakibin golünden sonra Montella biri zorunluluktan takımı şöyle bir söktü ve Okay, Kerem, Zeki ve Cenk ile yeni bir ivme yakaladı bizimkiler. Ardından ihtimale oynayan Montella son olarak Semih Kılıçsoy’u da gönderdi sahaya. Takım yapması gereken her şeyi yaptı. Hatta 90+1’de kalecileri Bart Verbruggen tıpkı Avusturya maçında Mert Günok’un yaptığı gibi Semih’in vuruşunu çizgiden çıkardı. Yani her şeyi yaptı bizimkiler ama olmadı! Ne diyordu eskiler; ‘Galip sayılır bu yolda mağlup’’! Yolu doğru bu takımın... (FANATİK)

Erman Özgür: "Bu turnuvayı kazanabilirdik" | Montella’nın turnuva boyunca oynatmaya tenezzül etmediği Semih Kılıçsoy hamlesi ve bu oyuncunun girişiminde ise Verbruggen harika bir refleksle maça ortak olmamıza müsaade etmedi. Sonuçta bizim için başarılı denebilecek bir turnuvayı kazanabileceğimiz ama biraz da şanssızlıklardan dolayı Hollanda mağlubiyeti ile kapattık. Yine de yakaladığımız jenerasyon ve kalite ile sonraki turnuvalar için çok iş yapabileceğimizin sinyallerini de verdik. Avrupa şampiyonasında emeği geçen ve yaşattıkları gurur özelinde herkese teşekkür ederiz. (FANATİK)

Serkan Akcan: "Çok bekledik" | Montella hoca Avusturya ve Hollanda maçlarının ilk yarılarını nefis planladı, futbolcuların taktik sadakati kusursuzdu. Ama bu eforlu bir oyun ve dakikalar ilerledikçe fizik olarak düşüş kaçınılmaz. Koeman oyuncu değişiklikleriyle sahada tazelenip bizi ittikçe biz aynı kadroyu daha da yorarak yaslanarak kaderimize razı olduk. (FANATİK)

Euro 2024 İspanya-İngiltere ne zaman, saat kaçta hangi kanalda? Euro 2024 İspanya-İngiltere ne zaman, saat kaçta hangi kanalda?

Olcay Çakır: "Gümbür gümbür geliyorlar" | Aynı gole sevinip, aynı gole üzülen böylesi köklü bir milletin takımı gümbür gümbür geliyor artık. Gencecik, yaş ortalaması düşük bir takımın gelecek turnuvalarda neler yapacaklarını bizler gibi artık onlar da biliyorlar. Teşekkürler çocuklar... Allah hepinizden razı olsun... Hepiniz çok güzeldiniz. Yaşattıklarınız fevkaladeydi. Yüreğinize kurban! (FANATİK)

Levent Tüzemen: "Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık" | Hollanda 2-1 öne geçtikten sonra oyundan kopmadık, maça ortak olmak adına gol için yüklendik. Hollanda'yı terlettiğimiz anlarda Kaan Ayhan ve Kerem ile fırsatları gole çeviremedik. İnanılmaz goller kaçırdık. Futbol ve mücadele olarak daha iyi daha etkiliydik, olmadı. Vincenzo Montella'nın tecrübesizliği, oyunu okuyamaması ve bizim son 10 dakikadaki beceriksizliğimiz sonunda yarı final biletini Hollanda'ya hediye ettik. Yine de emeği geçen herkesin ve bu güzel heyecanları bize yaşatanların yüreğine sağlık. (SABAH)

Ömer Üründül: "Şahsiyetli futbol için teşekkürler" | 68. dakika maçın kırılma anıydı. Çok net bir golü kaçırdık. Hemen arkasından da skora denge geldi. O moralle Hollanda kısa sürede öne geçti. Sonra yaptığımız değişikliklerle birlikte uzatmalarda tek kale oynadık. Çok da net goller kaçırdık. Sonuç kaçınılmaz oldu. Benim Montella'ya tek eleştirim, oyuncu değişikliklerinde geç kalışıydı. Hiç olmazsa 1-1'den sonra hemen hamle yapması gerekiyordu. Ama ben yine de başta teknik direktörümüz olmak üzere, futbolcularımızı turnuvada gösterdikleri şahsiyetli futbolundan dolayı kutluyorum. Bize büyük bir heyecan yaşattılar. (SABAH)

Murat Özbostan: "Canınız sağ olsun... Gelecek aydınlık" | Üzülmemek elde değil gerçekten. Ayağımıza kadar fırsat gelmişti, öne de geçtik ama başaramadık. Öncelikle bize bu heyecanı yaşatan takımımıza çok teşekkür ederiz. Günlerdir onların yaratmış olduğu sinerji, başta ülkemiz olmak üzere tüm Avrupa'daki gurbetçilerimize büyük bir heyecan yaşattı. Tabii ki bu süreçte başarımızın getirmiş olduğu hazımsızlık nedeniyle saldırılar oldu. Buna rağmen aslanlar gibi mücadele ettik, özetle canımız sağ olsun.. (SABAH)

Fatih Doğan: "Helal olsun size" | Ne 89'da oyuna giren Semih Kılıçsoy, ne de değişimlerden sonraki süre golü bulmaya yetmedi. İzleyen ve kaçan pozisyonları gören neredeyse herkes, "Montella bu değişimi neden daha erken yapmadı?" diye iç geçirmiştir. Ölümle olana çare yok. Ancak turnuva boyunca Milli Takımımız, idarecisinden, teknik kadrosuna, futbolcusundan profesyonellerine kadar elinden gelen gayreti ve karakteri ortaya koymuştur. Üzüntümüz, daha iyisini hayal ettiğimizdendir. Bizi buna inandıran herkesi kutlarım. Bir başka turnuvada daha iyisini yapacağına inancımı koruyarak "Helal olsun" diyorum. (SABAH)

Gürcan Bilgiç: "Hakkım helal" | Hollanda yetenekli oyuncularını bir anda devreye sokacak takımdı. Bir hata kovalıyorlardı, buldular. Düşünsenize, kendi takımında Semih'in yedeği olan Cenk Tosun'du "umut" hamlemiz. Bu şu demek; kadro kalitemiz eksik oyuncularımızın yokluğunu tamamlayamıyor. Eğer gençlerimiz bu turnuvanın tecrübelerini ceplerine koyarsa, Avrupa'nın en iyi 8'ine karşı verdikleri mücadelelerde neyi iyi, neyi kötü yaptıklarını doğru yorumlarsa, sonraki hamlelerindeki kararları farklı olacaktır. Hepsine döktükleri ter için teşekkürler. Hakan büyük kaptandır, Arda geleceğimizdir. Hepsi askerdir, bizim çocuğumuzdur. Benim hakkım hepsine helaldir. (SABAH)

Editör: Kutay Bilgin