Futbol Haberleri: Şampiyonluk düğümünün çözüleceği Galatasaray-Fenerbahçe derbisi için geri sayım başladı. Dev derbinin hakemliğini Arda Kardeşler üstlenecek. Spor yazarları Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin hakemi Arda Kardeşler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar…


Süper Lig’deki sezonun son derbisi için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgili tartışmaların başında hakem ataması yer alıyor. Yılın derbisinde hakemlik görevini Arda Kardeşler üstlenecek. Spor yazarları derbinin hakemiyle ilgili ikiye ayrıldı. İşte spor yazarlarının Arda Kardeşler ile ilgili yorumları…

TFF'nin GES Projesi tanıtıldı TFF'nin GES Projesi tanıtıldı


"EN DOĞRU İSİM"
"Merkez Hakem Kurulu, maçın hakemini yapay zekaya bırakmadı ve Arda Kardeşler'i atadı... Sizce doğru bir tercih mi?"

ÖMER ÜRÜNDÜL: "Türkiye'nin şu anda bir numaralı hakemi Halil Umut Meler, Trabzon-F.Bahçe maçındaki olaylar nedeniyle karşılaşmayı tatil etmemişti. O yüzden atanmamasını doğru buluyorum. En doğru isim Arda Kardeşler."


"DERBİ YÖNETECEK SEVİYEDE DEĞİL"
BÜLENT TİMURLENK: "Federasyonun ne yapay zekasını ne de manuel zekasını anlayabilmem mümkün değil. İlk yarıdaki derbiyi yöneten Arda Kardeşler... Galatasaray'ın son iç saha maçı olan Sivas karşılaşmasını yöneten Arda Kardeşler… Son sezon finalini yöneten yine Arda Kardeşler. Kardeşler bence hiçbir zaman derbi yönetecek bir seviyede olmadı. Yapay zekaya sorsalar bence başka bir isim verirdi ama… Neyse hakem şansı yanında olsun."


"VAR'DA KİM VAR O ÖNEMLİ"
İSKENDER GÜNEN: "Arda Kardeşler ya da başka bir ismin olması önemli değil. VAR'da kimin olacağı önemli. Çünkü artık işin kolayına kaçılıyor ve maçları VAR yönetiyor."


"AYNI TARTIŞMA YİNE OLURDU"
ALİ GÜLTİKEN: Hakem konusu böyle belirleyiciliği olan maçlarda her zaman öne çıkacaktır. Burada ismin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Arda Kardeşler elbette hak ettiği kriterlerle derbiye atanmıştır ama başka biri de olsaydı aynı tartışmalar oluşacaktı.


METİN ÖZTÜRK'TEN DE TEPKİ
Öte yandan Galatasaray İkinci Başkanı Metin Öztürk de derbi hakemi için tepki gösterdi. Öztürk yaptığı açıklamada, "Arda Kardeşler konusu, bizlerin şaşkınlıkla karşıladığı bir konu. Bir hatalı düdük, bir hatalı kararın şampiyonluğa tesir edeceği bir maça, bir hakemin manuel atanması... Üstelik bu hakemin, kasıtlı ve hatalı demek istemiyorum, Kadıköy'deki maçta Icardi'ye yapılan müdahale bir şey yapmaması, maçın kaderine tesir etmesi, aynı hakemin manuel bu maça atanması."


ARDA KARDEŞLER'İN KARİYERİ
Kariyerinde 247 maçta düdük çalan Kardeşler'in yönettiği karşılaşmalarda 128'ini ev sahibi ekip kazanırken, 66'sını deplasman temsilcisi galip bitirdi. 53 müsabaka eşitlikle sonuçlandı. 931 sarı, 52 kırmızı karta başvurdu. Galatasaray'ın 20 müsabakasındı yönetirken sarı-kırmızılılar 11'inde güldü, 3'ünü berabere bitirdi. 6'sını yenilgiyle kapattı. Fenerbahçe'nin 19 sınavına atanırken, sarı-lacivertliler; 11 galibiyet-2 beraberlik- 6 yenilgiyle ayrıldı.
 

Editör: Kübra Hasçalık