Futbol Haberleri: Süper Lig’de şampiyonluk düğümünün çözüleceği Galatasaray-Fenerbahçe derbisi heyecanla bekleniyor. Ezeli rakiplerin son kez kozlarını paylaşacağı kritik derbi öncesi spor yazarları değerlendirmelerde bulundu. Dev derbide Galatasaray favori gösterildi. İşte detaylar…


Süper Lig’in 37. Haftası Galatasaray-Fenerbahçe derbisine ev sahipliği yapacak. Sezonun son derbisi için geri sayım devam ederken spor yazarları da çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Sabah gazetesinin köşe yazarları Levent Tüzemen ve Gürcan Bilgiç, Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgili değerlendirmeler yaptı. İşte spor yazarlarının derbi yorumları…


"ŞAMPİYONLUĞU İLAN EDEBİLİR"

Şampiyonun belirleneceği maçların VAR hakemleri açıklandı Şampiyonun belirleneceği maçların VAR hakemleri açıklandı

Galatasaray, derbiden şampiyon olarak çıkabilir mi?

LEVENT TÜZEMEN: "Galatasaray'ın, Fenerbahçe'ye karşı ciddi bir psikolojik üstünlüğü var. Okan hocanın Fenerbahçe'ye yenilgisi bulunmuyor. Galatasaraylı oyuncular yine güçlü seyirci desteğiyle derbide sahaya çıkacaklar. Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan edeceğini düşünüyorum."


"F.BAHÇE İZİN VERECEK Mİ?"
GÜRCAN BİLGİÇ: "Tüm yorumlarda puan farkı dört iken derbinin şampiyonluğu belirleyeceği konuşuluyordu. Fark "Altı"ya çıkınca durum değişti mi? Yorumlarda öyle ama Fenerbahçe takımı farklı düşünüyor. Beraberlik bile Galatasaray'ı şampiyon yapacak. Durum şu; Fenerbahçe oyuncuları buna izin verecek mi?"


"NASIL ŞAMPİYON OLACAĞINI BİLİYOR"
Fenerbahçe'nin derbiyi kazanması durumunda yarışta başka bir psikolojiden bahsedebilir miyiz?

LEVENT TÜZEMEN: "Galatasaray'a iki maçtan 1 puan almak yetiyor. Fenerbahçe derbiye 4 puan farkla gelseydi çok farklı senaryolar ortaya çıkardı. Galatasaraylı oyuncular derbilerde nasıl oynayacaklarını bildikleri gibi nasıl şampiyon olacaklarını da iyi biliyorlar."


"KAZANMASI AYAĞA KALDIRIR"
GÜRCAN BİLGİÇ: "Kazanması Fenerbahçe camiasını ayağa kaldırır, keyifleri yerine getirir. Ama beraberlik Galatasaray'a yetecek. Son maçta oyunu buna göre yönlendirebilirler. Derbiden hangi hasarla çıkacakları da son maçın atmosferini etkiler. Çünkü iki takımın da kart sınırında olan isimleri var. İkisi de son maça ideal kadro ile çıkamayabilir."


"KIRILGANLIK GÖSTEREBİLİYOR"
Tribünde 50 bini aşkın taraftar olacak. Bu durum Galatasaray'ın itici gücü olurken Fenerbahçe için handikap oluşturur mu?

LEVENT TÜZEMEN: "Galatasaraylı oyuncular geçen yıldan bu yana hep dolu tribünlerle oynadı. Taraftar ve futbolcular etle tırnak gibi oldu. Galatasaray taraftarları, futbolcuların oyundan düştüğünü hissettiği anda hemen itici güç olmak için devreye giriyorlar. Fenerbahçeli oyuncular, Galatasaraylı meslektaşlarına oranla dolu tribünler açısından daha bir kırılganlık gösterebiliyorlar."

"ZOR BİR ORTAMA GELİYORLAR"
GÜRCAN BİLGİÇ: "Evindeki kazanma serisinin nedeni zaten taraftarının etkisi. Maç oynamayı bilen bir taraftarı var Galatasaray'ın. Kesinlikle kendi oyuncularını pozitif, hakemi ve rakibi negatif etkileyeceklerdir. İki sezon önce Crespo'nun golüyle kazanırken de aynı taraftara karşı oynadı Fenerbahçe. Zor bir ortama geliyorlar."


EKSİKLER
Galatasaray, ideal kadro ile sahaya çıkacak. Fenerbahçe'de ise önemli eksikler var. Bu eksikler derbinin kaderini belirler mi?

LEVENT TÜZEMEN: "Okan Buruk, Galatasaray şampiyonluk rayına girdiğinde maceraya yelken açmayıp kadronun iskeletini şampiyonluk yaşamış oyunculardan kurdu. Bu anlayış sadece başarıyı değil rekorları da getirdi. İsmail Kartal, son iki aydır kadro ve oyuncu tercihlerinde bir dağınıklık yaşadı. Bu da Fenerbahçe'nin ritmini ve dengesini bozdu. Galatasaray ideal kadrosuyla derbiyi kazanmaya daha yakın."


"YERLERİ DOLMUYOR"
GÜRCAN BİLGİÇ: "İsmail Yüksek ve İrfan Can sezonun parlayan isimleriydi. Yerleri dolmuyor. Hem mücadele hem de kalite olarak geriye düştüler. Bu açığı sadece daha çok koşarak kapatabilirler. Fenerbahçe kadrosunun mazeretsiz oynaması gereken bir 90 dakikada var. Eksikleri kapatacak tecrübeli oyunculara da sahipler."


"HAR VURUP HARMAN SAVURMAZ"
İsmail Kartal'ın, Kadıköy'deki maçta korkak futbol oynattığı konuşuldu. Fenerbahçe'de taraftarın tek isteği artık derbide galibiyet yaşamak. Kaybedecek çok şeyi kalmayan Fenerbahçe'nin neleri doğru yapması gerekir?

LEVENT TÜZEMEN: "İsmail Kartal'ın Kadıköy'de korkak bir futbol oynattığını düşünmüyorum. Galatasaray da ilk derbide rakip kaleye 1 şut atabildi. İki takım da gövdeli transferler yapmıştı. İki hoca da kontrollü oynamayı tercih etti. Fenerbahçe adına oyunun RAMS Park'ta da kontrollü olacağını düşünüyorum. Okan Buruk ise evindeki avantajını kullanmak isteyecektir. Ama oyun anlayışı olarak har vurup harman savurmaz."


"BÜYÜK İŞ DÜŞECEK"
GÜRCAN BİLGİÇ: "İsmail hoca, ilk maça çıktığında puan olarak öndeydi. Bunun üstüne tempoya kement atan bir rakip taktiği ve hakem kararları geldi. Bu kez sakinliğin maçı yönlendireceğini biliyor. Öncelikle maçın 11'e 11 oynanması gerekiyor. İkincisi orta sahada karşılaşacakları baskıdan çıkmaları lazım. Fred'e çok iş düşecek. Rakibin beyni Mertens, rahat bırakmayacaktır. Buna karşın öndeki dörtlüsü direkt de oynayabiliyor, set hücumu da yapıyor. Mümkün olduğunca defans altılısıyla, hücum dörtlüsünün arasını açmak ister."

TEKNİK DİREKTÖRLER
İki hoca hangi duygularla takımlarının başında olacaklar?

LEVENT TÜZEMEN: "İsmail Kartal derbiye çıkarken gelecek yıl Fenerbahçe'nin başında olmayacağını biliyor. Yalanlanmayan haberlere göre oyuncular, Kartal ile iletişim kopukluğu yaşıyor. Bu ortamda İsmail Kartal, oyuncularını motive edebilir mi? Okan Buruk'un başarısında oyunculara karşı adaletli davranmasının büyük bir payı var. Ben zihinsel olarak Okan hocanın daha rahat olacağına inanıyorum."

"OYUNCULARI UYARACAKTIR"
GÜRCAN BİLGİÇ: "İsmail Kartal, kazanmak dışında formülü olmadığını biliyor. Ortamın farkında, hakemin baskı yaşayacağını biliyor, bu yüzden oyuncularını uyaracaktır. Okan Buruk, beraberliğin yettiği bir maçta risk almaz. Kadıköy taktiğinden de vazgeçmez. Faul yap, oyunu durdur, tempoyu düşür. Riski karşıya vermek isteyecek"

Editör: Kübra Hasçalık