Futbol Haberleri: Süper Lig’de şampiyonun belirleneceği Galatasaray-Fenerbahçe derbisi için geri sayım başladı. Dev derbi öncesi spor yazarları çarpıcı açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Son olarak Uğur Meleke, Fenerbahçe’nin derbi de sadece Galatasaray’ı değil, tarihini de yenmesi gerektiğini belirtti. İşte detaylar…


Süper Lig’de sezonun düğümünü çözecek Galatasaray-Fenerbahçe derbisi için heyecan dolu bekleyiş sürüyor. Spor yazarı Uğur Meleke Galatasaray- Fenerbahçe derbisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte o sözler...


NASIL BİR OYUN ORTAYA KOYACAK?
Galatasaray 99 puanla rekorları alt üst ederek geliyor derbiye. Ve bugün sarı kırmızılılara şampiyonluk için 1 puan yetiyor. Sizce Galatasaray nasıl bir futbol ortaya koyacak?


"BERABERLİK VİTESİ YOK"
"Okan Hoca, Galatasaray’ın başında 75’inci lig maçına çıkıyor. Geçen sezon yalnızca 4, bu yıl da 3’ünden beraberlikle ayrıldı. Üstelik geçen sezonki beraberlikleri de 2-2’lik Alanya, 3-3’lük Karagümrük gibi fantastik maçlar. Ben Okan Buruk’un Galatasaray’ının bir beraberlik vitesi olduğunu düşünmüyorum."


"FARKIN NEDENİ SAKİNLİK"
"Zaten bu sezonun en büyük hayal kırıklığını da beraberlik vitesini oynamayan çalıştıkları Prag’da yaşadılar. Eğer o gün Prag’da Galatasaray’a beraberlik yetmeseydi, sarı kırmızılılar sahaya galibiyet için çıksalardı belki de farklı olacaktı hikaye. Bugünkü derbide de ben Galatasaray’ın sahaya beraberlik hedefiyle çıkacağını sanmıyorum. Bunu yapabileceklerini de sanmıyorum. Bence Galatasaray oyununun tek bir vitesi var, beraberlik vitesi yok. Galatasaray’ın bir başka özelliği de stres yönetimi becerisi. Bu sezon Galatasaray’la Fenerbahçe arasındaki 6 puanlık farkın oluşma nedeni de bence bu, stres yükseldiğinde sarı kırmızılı oyuncuların sakin kalması."


"FENERBAHÇE EKSTRA STRESLİ"
"Fenerbahçe’nin Samsun maçında durum 1-1’e geldiğinde hala yarım saati vardı. Alanya müsabakası 2-2’ye geldiğinde daha dakikalar 63’ü gösteriyordu. Yarım saat soğukkanlı oynayıp çeviremediler o maçları. Oysa Galatasaray, kötü oynadığı bir günde Kasımpaşa’yı uzatmalarda Vinicius’la, geçtiğimiz hafta Karagümrük’ü 90’da Berkan’la geçti. Galatasaray’da stres yükseldiğinde beklenmedik kahramanların sahneye çıkması sürpriz değil. Galatasaray bütünüyle daha sakin bir mekanizma. Fenerbahçe’yse ekstra stresli."


FENERBAHÇE'NİN GALİBİYET ŞANSI
Fenerbahçe için sezonun kader maçı. 4 hedeften elde şu anda 1 tane kaldı, onun için de en ufak bir kayıp yaşamamaları gerek. Fenerbahçe’nin bu atmosferde galibiyet şansı nedir?
"Galatasaray’la Fenerbahçe’nin bu sezonki yarışını 2018-19 Premier Lig sezonuna benzetiyorum ben. O yıl hem City, hem de Liverpool uçuşa geçmişler, Klopp’un talebeleri tam 97 puan toplamalarına rağmen şampiyon olamamışlardı. O sezonun kaderini City-Liverpool maçında Stones’un 11 milimetre farkla çizgiden çıkardığı top belirlemişti. Süper Lig’de bu sezona biraz öyle bakıyorum ben: Adeta 11 milimetre fark var iki takımın arasında..."


"ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMİYOR"
"Galatasaray zaten Süper Lig tarihinde 100 puan barajını geçen ilk takım olmak üzere. Bu rekorun yakın gelecekte kırılmasının da kolay olduğunu zannetmiyorum. Fenerbahçe 93 puan toplamış. Geride kalan 65 sezonun 64’ünde o 93 puan şampiyonluğa yetiyordu. Bu sezon yetmiyor. Fenerbahçe’nin başarısız bir sezon geçirdiğini söyleyemeyiz. Ama şampiyonluk için başarılı olmanız yetmiyor, en iyi olmalısınız."

Beşiktaş ve Trabzonspor’un PFDK'ya sevk edildiği açıklandı Beşiktaş ve Trabzonspor’un PFDK'ya sevk edildiği açıklandı


"TARİHİNİ DE YENMESİ GEREKİYOR"
"Fenerbahçe’nin bugün kazanması için sadece Galatasaray’ı değil, tarihini de yenmesi gerekiyor gibi geliyor bana. Çünkü Galatasaray özellikle son 30 yıldır bir Nisan-Mayıs takımı... 1993’ten beri Galatasaray 20 kez zirve yarışı yapmış. Bu yıl da finişi görürse 16 şampiyonluk, 4 ikincilik yazmış olacak hanesine bu süreçte. Fenerbahçe’nin de 1993’ten beri ligde 20 zirve yarışı var; 7’sini şampiyon, 13’ünü ikinci bitirmiş. Fenerbahçeli futbolcular bugün sahaya 30 yıllık bir tarihi yükle çıkıyorlar sanki sırtlarında."
 

Editör: Kübra Hasçalık