Türk sporunun duayen gazetecilerinden Şansal Büyüka, Rafine TV'de Merve Toy'un "Rafine Sohbet" programına konuk oldu. Büyüka; Fenerbahçe'nin ligden çekilme olasılığını, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin yönetimini, Acun Ilıcalı'nın Fenerbahçe başkanlığı ihtimalini ve Semih Kılıçsoy, Arda Güler, Kenan Yıldız gibi Türk futbolunun genç yıldızlarının performanslarını değerlendirdi.

Rıdvan Dilmen'den şampiyonluk tahmini! Galatasaray ve Fenerbahçe... Rıdvan Dilmen'den şampiyonluk tahmini! Galatasaray ve Fenerbahçe...

"Türk futbol sisteminin değişmesi lazım"

Fenerbahçe'nin ligden çekilme ihtimalini değerlendiren Büyüka "Fenerbahçe'nin ligden çekilmesini ya da kendi iradesiyle bir alt lige düşme ihtimalini yüzde sıfır görüyorum. Çok radikal bir tepki koyalım ki biz fatura ödesek bile Türk futbolu hiç olmazsa sistematik olarak doğru yola otursun istiyorlar. Hakikaten Türk futbolunun sisteminin değişmesi lazım." ifadelerini kullandı.

"Fenerbahçe'nin çok sert ve kalıcı bir tepki vereceğine inanıyorum"

Fenerbahçe'nin ligden çekilmesi halinde yaşanacakları değerlendiren Şansal Büyüka "Fenerbahçe borsaya açık bir şirket, hisse senetleri var, bu kadar taraftarı var. Bir alt lige gidip gelmenin en az getireceği 150-200 milyon dolarlık bir maliyet var. Fenerbahçe'nin ligden çekilmesi demek, yayın gelirlerinin en az yarısının gideceği anlamına geliyor. Küme düşelim diyen Fenerbahçeli sayısı da fanatiklerin dışında çok fazla değil. Fenerbahçe'nin çok sert ve kalıcı bir tepki vereceğine inanıyorum. Bunların içinde küme düşme ihtimalinin olmadığını hesaplıyorum" dedi.

"Ayda 200-250 bin lira hakemler için çok büyük bir para"

Hakem kararları ve TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi hakkında değerlendirmede bulunan Büyüka şu ifadeleri kullandı.

"Türk futbolu hiçbir döneminde bu kadar rezil olamamıştı. Büyükekşi Federasyonu hakemine sahip çıkamadı. Hakem kendini sahipsiz görüyor. Hakemlerin sportif anlamda kişiliksizleri çok yetersiz. Ciddi baskı yiyorlar. Sahada dikiş tutturayaman tüm hakemler VAR'da. Hakem kalitesini arttırmak ve VAR kadrosunu 1. sınıf hakemlerden yapmak lazım. 1-2 sene yabancı hakem kullanmak lazım. "

Hakemlerin kazandığı paralara da değinen Büyüka; "Profesyonel hakemlik mesleği bozdu. Bir hakem sürekli maç alırsa ayda 200-250 bin lira para alıyor. Hakemler için çok büyük bir para. Ceza yerse aldığı paralar çok düşüyor. O zaman araziye uyuyorlar ve güçlüden yana oluyorlar. Bunun nedeni de  ekonomilerini korumak istemeleri." dedi.

TFF yönetimin eleştiren Büyüka, "Bir gün bir saat bile görevde kalmaları Türk futboluna çok ağır hasar verir. Arkalarında nasıl bir siyasi güç olursa olsun bu federasyonun çok fazla yaşacağını düşünmüyorum. Toplumun tepkisi başladı mı durma şansın yok." ifadelerine yer verdi.

Şansal Büyüka'nın konuk olduğu Merve Toy'un Rafine Sohbet programını izleyin:

Editör: Arda Erden