FUTBOL HABERLERİ: İngiltere Premier Lig'de son dönemde tartışma konusu olan ve birçok stadyumda taraftarların tepkisi ile karşılaşan VAR hakkında karar verildi. Ligdeki kulüpler, VAR sistemi lehine oy kullandı. Böylelikle uygulama, Premier Lig'de önümüzdeki sezonda da devam edecek.

Arsenal - Everton maçı saat kaçta ve hangi kanalda? Arsenal - Everton maçı nasıl izlenir? Arsenal - Everton maçı saat kaçta ve hangi kanalda? Arsenal - Everton maçı nasıl izlenir?

AÇIKLAMA GELDİ

Premier Lig'in resmî internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Premier Lig kulüpleri bugün yaptıkları oylamada VAR'ın Premier Lig'de uygulanmasına devam edilmesi yönünde oy kullandı. VAR daha doğru kararlar verirken, oyunun ve taraftarların yararı için iyileştirmeler yapılması gerektiği kabul edildi. Yıllık Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan kapsamlı tartışmaların bir parçası olarak PGMOL, Premier Lig ve kulüplerin hepsinin sistemin ve itibarının iyileştirilmesinde önemli rolleri olduğu kabul edildi."


6 MADDE DUYURULDU

Öte yandan Premier Lig yönetini, VAR'ın iyileştirilmesine yönelik devam eden çalışmaların bir parçası olarak, kulüplerle yapılan görüşmelerde altı temel alana odaklanıldığını duyurdu. Resmî siteden açıklanan altı madde şu şekilde:


1-) Daha fazla tutarlılık ve oyunun akışında daha az kesinti sağlamak için VAR müdahalesi için yüksek bir eşiğin korunması.
2) Öncelikle yarı otomatik ofsayt teknolojisinin devreye sokulması ve VAR müdahalesi için yüksek eşiğin korunması yoluyla oyundaki gecikmelerin azaltılması.
3) Gecikmelerin azaltılması, VAR sonrası karar değişikliğinden sonra hakemlerin stadyum içi anonsları ve mümkün olan yerlerde tüm VAR müdahalelerini içerecek şekilde büyük ekran tekrarlarının geliştirilmesi yoluyla taraftar deneyiminin iyileştirilmesi.
4) Doğruluğu korurken sürecin hızına vurgu yapmak da dahil olmak üzere tutarlılığı artırmak için daha sağlam bir VAR eğitiminin uygulanması konusunda PGMOL ile birlikte çalışmak.
5) Premier League Match Centre'dan ve Match Officials Mic'd Up gibi yayın programları aracılığıyla genişletilmiş iletişim de dahil olmak üzere VAR konusunda şeffaflığın ve iletişimin artırılması.
6) VAR'ın oyundaki rolünü katılımcılar ve taraftarlar için daha da netleştirmeyi amaçlayan bir taraftar ve paydaş VAR iletişim kampanyasının yürütülmesi.

Editör: Arda Erden