Aziz Yıldırım'ın başkanlık seçiminde listesinde yer alması beklenen Nezih Barut sosyal medyada araştırılan isimler arasında yer alıyor. Nezih Barut kimdir? Nezih Barut'un serveti ne kadar?

Nezih Barut kimdir?

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1976 yılında mezun olan Barut, temeli 1912 yılında Abdi İbrahim Bey tarafından atılan Abdi İbrahim İlaç Fabrikası’nda 1976 yılında aktif iş yaşamına başladı. 1981 yılından itibaren Abdi İbrahim İlaç yönetimini devir alan Barut, 30 yılı aşkın sürede Üretim Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük gibi şirketin farklı kademelerinde önemli pozisyonlarda sorumluluklar üstlendi. Nezih Barut, Abdi İbrahim İlaç Sanayi Ve Ticaret A.Ş Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Cengiz Erdem kimdir? Cengiz Erdem ne iş yapıyor ve zengin mi? Cengiz Erdem kimdir? Cengiz Erdem ne iş yapıyor ve zengin mi?

Abdi İbrahim İlaç sanayinin kurumsallaşma sürecini başlatan Nezih Barut, Türkiye ilaç endüstrisinin gelişimi yönünde misyon üstlenen İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Diğer üyelikleri arasında; İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Ticaret Odası (ITO), 1907 Fenerbahçe Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü yer alan Barut, 2008 yılında Danimarka İhracat Birliği tarafından Prens Hendrik Onur Nişanı alan ilk Türk iş insanıdır.

Nezih Barut serveti ne kadar?

Forbes'in verdilerine göre; 2020 yılında Türkiye'nin en zengin 100 ismi arasında yer alan Nezih Barut'un serveti şu şekilde;

 Nezih Barut 2020 serveti:

  • 2020 serveti: 550 milyon dolar 
  • 2019 serveti: 600 milyon dolar 
  • 2018 serveti: 750 milyon dolar
Editör: Arda Erden