Şampiyonlar liginin ve küresel çapta birçok popüler spor etkinliğinin sponsoru olan Mastercard, Türkiye’de özellikle şampiyonlar ligi maçlarında, e-spor ve kadın spor faaliyetlerinde sponsorluk yapmaktadır.

Mastercard Nedir? Mastercard Hangi Ülkenin? Mastercard Sahipleri Kimlerdir?

1966 yılında ABD’de kurulan Mastercard, temelinde bir finans şirketidir. Banka kartları, kredi kartları ve ön ödeme kartları gibi uygulamaları ile müşterilerine kart veren bankalar ile harcama yapılan üye işyerlerinin arasındaki ödeme akışını sağlamaktadır.

Bankalar üye işyerine, müşterilerinin yaptığı harcamalara karşılık gelen tutarları Mastercard üzerinden öderken, yapmış oldukları ödemeleri ise müşterilerine yansıtmaktadır.

Mastercard’ın sahipleri arasında yıllardır İsrail’in uyguladığı şiddeti destekleyen Blackstone Group, The Vanguard Group, Fidelity Concord Street Trust, Janus Investment Fund gibi dünyaca ünlü şirketler ve yatırım fonları bulunmaktadır.

Mastercard Ne Kadar Kazanıyor?

Mastercard ülkemizde, toplamda 115 milyon adet kredi kartına, 185 milyon adet ise banka kartına sahiptir. Sadece geçen Ekim ayında mastercard kartları ile  yapılan harcama miktarı ise 750 milyar TL’ye yaklaştı. Mastercard’ın Türk bankalarından ortalama yüzde 1 civarında komisyon aldığı düşünüldüğünde, sadece son 1 ayda yapılan harcamalardan Türkiye’de milyarlarca TL kazandı.

Mastercard Neden Boykot Ediliyor?

Finans sektörünün en büyük kart markalarından bir tanesi olan Mastercard, yaptığı duyuru ile İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılarına aldırmadan, İsrail’i desteklemek amacıyla maddi yardımda bulunacağını açıkladı.

Gazze’de yaşanan insanlık dışı saldırılara tepki olarak başlatılan İsrail’i destekleyen şirketlerin ve İsrail üretimi mallarının boykotu kapsamında, Mastercard logolu kredi ve banka kartlarının değiştirilmesi için vatandaşlar bankalarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Serhan Çetinsaya Kimdir? Serhan Çetinsaya Kimdir?

Mastercard Boykot Edilirken, Vatandaşlar TROY’a Hücum Etti

Mastercard banka ve kredi kartlarını sonlandıran vatandaşlar ise 1 Nisan 2016'da kullanılmaya başlanan, yerli ve milli kart sistemi olan TROY’a geçmek için hücum etti. Banka şubelerinden alınan bilgilere göre, vatandaşların ilgisi nedeniyle bankalarda çok fazla yoğunluğun olduğu öğrenildi.

Spor Depor Ekonomi Haberi