SON DAKİKA HABERLERİ: Fransa'daki seçim sonuçlarına gönderme yapan L'Equipe, Fransa Milli Takımı'nın defans oyuncularının fotoğrafını paylaşarak, "No pasaran" manşeti attı.

Icardi alesine bir şok daha! Wanda Nara’nın babası gözaltına alındı Icardi alesine bir şok daha! Wanda Nara’nın babası gözaltına alındı

Fransa'da pazar günü yapılan erken genel seçimin ikinci turunda, Yeni Halk Cephesi (NFP) sandıktan birinci çıktı. Seçimin resmi sonuçları henüz açıklanmazken, Jean-Luc Mélenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinin de yer aldığı sol ittifakın 577 sandalyeli mecliste 198 milletvekiline sahip olması bekleniyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rönesans partisinin de içinde bulunduğu "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakının 169 milletvekili çıkarması öngörülürken, Jordan Bardella liderliğindeki Marine Le Pen'in faşist RN partisi ve ittifakının 143 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

L’Equipe, Yeni Halk Cephesi’nin, Marine Le Pen karşısında seçmenin en çok tercih ettiği seçenek olarak seçimden birinci çıkmasına gönderme yaparak EURO 2024’te savunması ile öne çıkan Fransa Milli Takımı’nın defans oyuncularına odaklanan fotoğrafla ve "No Pasaran" manşetiyle çıktı.

"No Pasaran", İspanya İç Savaşı'nda faşist Franco rejimine karşı direnenlerin sloganı olmuş, ardından tüm dünyada faşizme karşı mücadelenin sloganı haline gelmişti.

Ne olmuştu?

EURO 2024'te bu akşam İspanya ile yarı final maçına çıkacak olan Fransa'da futbolcular, seçim sürecinde Le Pen'in partisinin iktidara gelme ihtimaline karşı halka oy kullanma çağrısı yapmıştı. Fransa milli takımının yıldızı Kylian Mbappe, seçimden önce,"Hiç olmadığı kadar oy vermeye gitmek gerekiyor. Bu, gerçekten acil. Ülkeyi bu insanların eline bırakamayız" ifadelerini kullanmıştı.

Seçim sonuçlarının ardından da milli takımdaki futbolcuların bir kısmı sosyal medya hesaplarından kutlama mesajları paylaşmıştı.

Editör: Arda Erden