Mbappe EURO 2024'te kalan maçlarda forma giyebilecek mi? Belli oldu! Mbappe EURO 2024'te kalan maçlarda forma giyebilecek mi? Belli oldu!

FUTBOL HABERLERİ: Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Euro 2024 şampiyonası pek çok yönden farklılık ve yeniliklere de göz kırpıyor. Özellikle futbol dünyasının muhafazakar yapısından ötürü bu tür değişimlerin oldukça geniş zamanlara yayıldığını biliyor olsak da yapılan devinimler bir hayli ilgi çekici olacağa benziyor.

Gol çizgisi teknolojisi

Çoğu zaman tartışmaya neden olan ‘top geçti mi geçmedi mi’ endişesi ve karmaşası turnuvada tamamen rafa kaldırılmış halde olacak. Yetkililer maçların yapılacağı tüm futbol sahalarına bu teknolojiyi entegre etmiş durumdalar. Dolayısı ile hiçbir karışıklığa mahal vermeden saniyeler içinde topun tamamının çizgiyi geçip geçmediği de anlaşılmış olacak.

Yarı otomatik ofsayt sistemi

Ofsayt her ne kadar futbol adına en çok tartışılan konulardan biri olsa da VAR sisteminden sonra nispeten bu polemiklerin sona erdiğini görebiliyoruz. Lakin değişen kurallar neticesinde oyuncuların uzuvları da karar verici noktada olabiliyor. Yarı otomatik ofsayt sistemi sayesinde VAR ekipleri çok daha hızlı ve etkin karar alabilecek noktaya da erişmiş oluyorlar.

Akıllı top

Şampiyona tarihinde bugüne kadar yaşanmamış bir olaya da Almanya’da tanıklık edecek çok sayıda futbolsever bulunuyor. Oyuncuların pozisyonlarına ait verileri yapay zeka ile birleştiren bu yenilik sayesinde de maç içinde kararların çok daha seri biçimde alınması sağlanmış olacak.

Editör: Kutay Bilgin