Turkish Airlines EuroLeague’de 26. hafta mücadeleleri dün akşam oynanan karşılaşmalarla tamamlandı.

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Panathinaikos‘a deplasmanda 74-63’lük skorla mağlup oldu.

Karşılaşmanın ardından Panathinaikos başantrenörü Ergin Ataman S Sport kameralarına Fenerbahçe mücadelesi, Anadolu Efes‘in son durumu ve Fatih Terim ile olan ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ergin Ataman mücadele hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Burada muhteşem bir atmosfer vardı, takımımız da müthiş mücadele etti. Bu akşam aslında  çok iyi bir basketbol oynayamadık, Fenerbahçe iyi bir savunma yaptı ve taktiksel olarak bizi durdurmayı başardı. Biz de savunmada özellikle Kalaitzakis oyuna girip Calathes’e baskı yapmaya başladıktan sonra ve maç boyunca Wilbekin’e yaptığı ikili sıkıştırmalarla aradığı şutları vermeyince oyunun temposuna lehimize çevirdik. Önemli bir galibiyet aldık çünkü Fenerbahçe ile aynı puandayız, Fenerbahçe çok iddialı bir takım. Fenerbahçe’nin çok geniş bir kadrosu var. Bizim bugün eksiklerimiz vardı, Sloukas gibi dominant bir oyun kurucunun olmaması rotasyonda bize sıkıntı yaşatıyor ancak bunu Sloukas‘ın olmadığı son dört-beş maçtır savunmadaki agresifliğimizle bertaraf ediyoruz. Şu anda gayet iyi durumdayız.

Hiçbir mağlubiyet iyi değildir ama pazartesi günü ligde aldığımız Aris mağlubiyeti bizim için hayırlı bir mağlubiyet oldu çünkü bu sahada maç kaybetmeyeceğimizi düşünüyorduk. Zaten namağlup durumdaydık ancak Aris gibi ligde 5-6. sırada olan bir takıma maç kaybedince Ergin Ataman sisteminde ortam iyice gerildi ve tüm konsantrasyon Fenerbahçe maçına yöneldi çünkü baktığınız zaman Fenerbahçe ilk dört için en büyük rakiplerimizden birisi. Sanırım Nunn da bu maça iyi motive olmuş çünkü Aris maçında sahada yoktu. Aris maçında yürüyerek top oynadı ama demek ki bugün iyi motive olmuş ve arkadaşları da ona inanmış. Nunn bugün hücumda çok büyük yük üstlendi, baktığınız zaman 2/12 üçlük yüzdemiz var. Sadece iki üçlük isabeti bulabildiğimiz mücadelede Kendrick Nunn’ın içeri penetreleriyle Fenerbahçe’nin savunmasını kırmaya çalıştık.”

Olympiakos, Valencia deplasmanında farklı galip geldi Olympiakos, Valencia deplasmanında farklı galip geldi

Koç Ataman, Anadolu Efes‘in geçmiş seneleriyle bu senesi arasındaki farklarla alakalı gelen soruya ise şöyle cevap verdi:

“Ben kendi açımdan şunu söyleyebilirim, Efes‘ten inanılmaz anılarla ve hatıralarla ayrıldım. Son yılımız çeşitli sebepler dolayısıyla iyi geçmedi, sporda bu da var. Sporda her zaman EuroLeague şampiyonu olamıyorsunuz fakat çok güzel bir şekilde ayrıldım. Profesyonellikte bunlar var, herkesin bir misyonu var. Zamanı geldiğinde ayrılırsınız, ilerde belki tekrar dönersiniz veya o kulübe farklı bir şekilde gelirsiniz. Sezon başıyla ilgili çok konuşmak istemiyorum. Şu anla ilgili konuşmak istiyorum çünkü takımın başında çok sevdiğim, Anadolu Efes camiasının da çok sevdiği ikinci yardımcı antrenörüm Tomislav Mijatovic var. Tomislav biraz çekingendir, hatta ben onu buraya getirmeyi çok istedim ancak onun düşüncesi her zaman ‘benim yerim burasıydı.” Tomislav, Efes’te artık bir temel olmuş. Tomislav’a gidip Efes’in minik takımını çalıştırmasını veya bütün videoları hazırlamasını söyleyebilirsiniz. Tomislav ile sürekli olarak temas içindeyiz. Herkesin çok sevdiği altın kalpli bir arkadaşımız. Ona ben buradan bir kez daha başarılar diliyorum, umarım onun da hiç beklemediği şekilde belki de Avrupa basketbolu müthiş bir koç kazanmış olur. Özellikle dün akşam oynanan maçta müthiş bir maç yönetti, maçtan sonra hemen mesaj attım. Bir koç bir maçı bundan daha iyi yönetemezdi. Oyuncuları da çok istekli, o açıdan ben Efes’in kötü başladığı bu sezonu tersine çevirebileceğini umut ediyorum. Ancak çok dezavantajlılar, çok başlangıçta kaldılar. 

Diğer bir yardımcı antrenörüm Yakup Sekizkök de Galatasaray‘ın başantrenörü oldu, bu pazar günü de Galatasaray-Efes mücadelesi var. Hatta ben Sarp’a o maça gitmek istediğimi söyledim ancak bizim de pazartesi günü burada AEK maçı var. AEK maçımız öğlenmiş, eğer maç akşam olsaydı gitmeyi düşünüyordum.”

Ergin Ataman son olarak ise Fatih Terim ile olan ilişkisi ve A Milli Takım penceresi hakkında konuştu:

“Bu hafta tüm Avrupa’da kupa maçları var, bizim de Yunanistan kupası mücadelelerimiz var. Kupa biter bitmez hemen ayın 19’u pazartesi günü A Milli Takım’daki görevime başlamak için İstanbul’a geleceğim. İnşallah Milli Takım’da yeni jenerasyonla yeni bir Avrupa Şampiyonası eleme maçları başlayacak. Tabii ki 5 NBA oyuncumuz olmayacak, bu bizim için büyük bir dezavantaj ancak iyi oyuncularımız var. Bu sene EuroLeague’de de oynayan oyuncularımız var. Sertaç’ın Türkiye’de olması bizim için bir avantaj, bugün çok iyi oynayan Tarık Biberovic’i de aday kadroya dahil ettik. Pazartesi günü kadroyu açıklayacağız.

Futbolda Yunanistan’da iki aydır bir seyirci yasağı var. Tabii ki ben istersem giderim ama biraz da atmosfer oluşmasını bekliyorum. Hoca çok iyi başladı, ilk geldiğinde taraftarların eski antrenöre karşı bir bağımlılığı vardı ancak Fatih Terim onu kırdı. Şu anda herkes Fatih Terim’i benimsedi, iki tane Olympaikos derbisi kazandı ki bu çok önemli. Şu anda şampiyonluğun ciddi adaylarından birisi. Kendisi iki kez buraya beni desteklemek için geldi. Biz de seyirci yasağı kalktıktan sonra Sarp ile birlikte Fatih Hoca’nın Panathinaikos futbol maçlarına gideceğiz. Panathinaikos futbol ve basketbol kulübünün ayrı iki kulüp olduğunu belirtmem gerekiyor. Futbol ve basketbolün yönetimi farklı. Ancak bu OAKA atmosferinin aynısı stadyumda da var.”

Editör: Arda Erden