Burak Dalgın A Milli Futbol Takımı’na Euro 2024’te başarılar diledi ve Türkiye’nin ev sahipliğindeki Euro 2032 için önerilerde bulundu.

Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, “Bugün Euro 2024 başlıyor. Hepimiz çok heyecanlıyız. Milletimizin çok ihtiyacı olduğu morali futbol milli takımımızdan bekliyoruz.” dedi.

“Ev sahibi olduğumuz Euro 2032 için önümüzdeki dönemi iyi değerlendirelim istiyorum.”

Türkiye’nin önünde fırsatlar kadar zorlukların da olduğunu belirten Dalgın “2032 senesinde birliyorsunuz İtalya ile biz ev sahibiyiz. O zamana kadar sekiz senemiz var. Bu dönemi iyi değerlendirelim istiyorum. İlk olarak altyapıya yönelmeliyiz. Bu hem fiziki hem de insan altyapısı. Bu süreçte daha iyi sahalar daha iyi zeminler daha iyi oyuncu, teknik insan ve spor yöneticileri yetiştirelim diye ümit ediyorum. İkincisi, futbol endüstrisi küresel olarak çok büyük sektörlerden bir tanesi. İyi bir insan kaynağı yetiştirdiğimiz takdirde bu sektörden ciddi bir pay alırız. Bu da bizi hem ciddi bir hizmet ihracatçısı yapar hem de ülkemize dış politikada yumuşak güç kazandırır.” dedi.

“Mali yapının düzelmesi ve şeffaflığın sağlanması fevkalede önemli.”

Hollanda'dan Zwayer'e sert tepki: "Bu hakemi unutmayın" Hollanda'dan Zwayer'e sert tepki: "Bu hakemi unutmayın"

Burak Dalgın EURO2032 öncesinde Türk futbolunun çözmesi gereken sorunlara da ayrıca değindi. Dalgın, “Mali yapı ve şeffaflık konusunda Türk futbolunun karnesi pek parlak değil. Kayıt dışılık konuşuluyor, bahislerle ilgili spekülasyonlar her yerde. Bunların yanında, kulüplerimiz çok ciddi şekilde borçlu. Geçtiğimiz sezona başlarken dört büyük kulübümüzün toplam 30 milyar lira civarında borcu vardı. Yani mali yapıların düzelmesi ve şeffaflığın sağlanması fevkalade önemli.” diye konuştu.

“Vize için randevu vermeyenler bizim vatandaşlarımızı nasıl kabul edecekler?”

Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın sporun erişilebilirliğine de değindi. Dalgın, “EURO2032’de İtalya ile ev sahipliği yapacağız. Peki bizim vatandaşlarımız oradaki maçlara nasıl gidecek? Vize için randevu vermeyenler bizim vatandaşlarımızı nasıl kabul gedecekler? Ettiler diyelim hem yurt içinde hem de yurt dışında biletler çok pahalı. Euro şu an 35 lira. Sekiz senede nereye gider Allah bilir. Fakat ülkemizin para birimi değer kazanırsa, itibar kazanırsa vatandaşlarımız oradaki maçlara da gidebilirler.” dedi.

“Sporda şiddetin, holiganlığın karşısında net bir şekilde dikilmemiz ve tavizsiz cezalar uygulamamız gerekiyor.”

Burak Dalgın, “Yeni bir spor kültürü geliştirmemiz gerekiyor. Sporda şiddetin, holiganlığın karşısında net bir şekilde dikilmemiz ve tavizsiz cezalar uygulamamız gerekiyor. Ev sahibi olacağımız 2032 senesine kadar altyapıyı, futbol endüstrisini, mali yapıyı ve şeffaflığı, yurtiçi ve yurtdışı erişilebilirliği ve en önemlisi spor kültüründe yaşadığımız problemleri çözmeyi ümit ediyorum.” diye konuştu.

Editör: Kutay Bilgin