Beşiktaş'ın Futbol A.Ş Danışmanlığı için Brad Friedel'la anlaşma sağladığı belirtildi.

Beşiktaş’ta sportif direktörlük görevine getirdiği Brad Friedel Galatasaray, Liverpool, Blackburn Rovers, Aston Villa, Tottenham Hotspur gibi takımların formasını giymiştir. 2008 yılında transfer olduğu Aston Villa’da gösterdiği performansla dikkat çeken kaleci, 2011 yılında Tottenham’a transfer olmuştur. Kariyerini ise 2015 yılında tamamlamıştır. Peki Brad Friedel kimdir? Beşiktaş, Futbol A.Ş. Danışmanlığı görevine getirdiği Brad Friedel kimdir? Brad Friedel nereli ve kaç yaşında?

Brad Friedel kimdir? Brad Friedel kariyeri

18 Mart 1971 yılında doğdu. Doğum yeri ise Lakewood, Ohio'dur.

Brad Friedel, New England ve ABD U19 takımlarında teknik direktörlük görevlerini yapmıştır. 2015-2016 sezonunda ise Tottenham’da Pazarlama/Yönetim alanında çalışmıştır.

Brad Friedel, genç oyuncuların gelişimi ve potansiyel yeteneklerin keşfedilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Süper Lig'de forma giyen ilk Amerikalı futbolcu olan Friedel, 1995 yılında Galatasaray 1.1 milyon dolar karşılığında Galatasaray'a transfer olmuştır.

Gökhan İnler İtalya yolcusu! Yeni görevi duyanları şaşırttı! Gökhan İnler İtalya yolcusu! Yeni görevi duyanları şaşırttı!

1998 yılında Liverpool Friedel için çalışma iznini ancak ikinci denemesine alabilmiş, fakat Friedel burada 3 yılda toplamda 30'a yakın maçta forma giyebilmiştir.

2000 yılında Liverpool'la sözleşmesi sona erince boşta kalmış ve Galatasaray'dan tandığı Graeme Souness'ın başında olduğu Blackburn Rovers takımına transfer olmuştur.

2008'de transfer olduğu Aston Villa'dayken art arda 167. maçına çıkan Friedel, bu alandaki rekoru da kırmıştır.

2011 yazında Aston Villa, sözleşmesini bir yıl uzatmak isteyince bunu kabul etmeyen Friedel, Tottenham Hotspur takımıyla anlaşmış ve iki yıllık sözleşme imzalamıştır.

2015 yılında futbolculuk kariyerini noktalamıştır.

Editör: Arda Erden