Trendyol Süper Ligi'nin 27. haftasında Fenerbahçe, Kasımpaşa'yı maçın son bölümünde bulduğu gollerle 2-1 mağlup ederken uzatma dakikalarında hakem Cihan Aydın'ın sarı-lacivertliler lehine verdiği penaltı tartışmalara neden oldu.

Fenerbahçe'nin Kasımpaşa karşısında maçın uzatma dakikalarında kazandığı penaltı kararı doğru mu? Hakem Cihan Aydın'ın VAR uyarısıyla verdiği penaltı kararı haklı mı? beIN Trio ekibi yorumladı.

beIN Trio ekibinde eski hakemler Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran, karşılaşmada yaşanan pozisyonları değerlendirdi.

Ali Emre - Krunic mücadelesinde devam kararı doğru mu, bir penaltı söz konusu mu?

Bülent Yıldırım: Kaleci nizami çıktı mı, rakibe hamlesi var mı, topla oynadı mı, dikkatli davrandı mı? Krunic'in başı kaleciyi bozuyor. Kaleci topla oynuyor. Krunic'in dirseği rakibinin yüzüne gidiyor ama kasıt yok. Bu bir hücum faul. 

Fenerbahçe'de Yüksek Divan Kurulu için yeni aday Fenerbahçe'de Yüksek Divan Kurulu için yeni aday

Bahattin Duran: Hakem hücum faul verdi. Bence kaleci topla oynadı, dikkatli davrandı. Burada bir hücum faul var.

İsmail Yüksek'in Da Costa'ya faulü var mı, sarı kart doğru mu?

Bülent Yıldırım: Faul varsa sarı kart olur. İsmail mükemmel bir şekilde rakibine temas etmeden en zayıf anında topu çaldı. Bu İsmail'in ikinci sarı kartı olsaydı bu yanılmanın maliyeti çok yüksek olurdu. Arkadaşlar acı çekmeyen mutluluğun resmini çizemez. Bu pozisyonda faule benzeyen hiçbir şey yok. Şuna faul verilir mi yahu!

Deniz Çoban: Çalmadığı faullerin içerisinde bu hiç faul var. Hiçbir şey yok, tertemiz hamle. Kasımpaşalı oyuncu faulü almış, hakem yanılmış. Hakem kadrosu çok zayıf. Buna diyecek bir şey yok. 

Bahattin Duran: Faul bile yok, sarı kart zaten yok. Tam arkadan baksa faul olmadığını da görecek zaten.

Ferdi'nin yerde kaldığı pozisyonda devam kararı doğru mu, pozisyon içeride mi?

Deniz Çoban: Hakem faul vermeye giderken bir anda karar değiştirdi. Düdük ağza giderken vazgeçti. 

Bülent Yıldırım: Kulağına birisi devam dedi herhalde hakemin. 

Deniz Çoban: Bu pozisyon faul. Temas noktasını tespit etmek gerekir. Futbol oyun kurallarında rakibin üstüne sıçramaktır bu, top gelmeden sıçradı. Net bir faul. Ancak bu pozisyon dışarıda. Frikik verilmesi lazımdı.

Bahattin Duran: Faul bu pozisyon. Canlıda izlerken de gördük. Kasımpaşalı topa temas ediyor ama önce Ferdi'yi bozuyor. Açılardan da gördük ki, hareketin gerçekleştiği yer ceza sahası dışı. Bir faul kaçmış.

Bülent Yıldırım: Faulde hiçbir şüphem yok. Rakibini düşürdü. Pozisyon net fauldü. Eğer hakem kendi gördüğü faulü görseydi ve penaltı deseydi, VAR'dan müdahale gerekirdi. İlk darbe ceza sahası dışında.

Mert Hakan Yandaş'ın golünde baraj doğru kuruldu mu, golün iptali gerekir mi?

Deniz Çoban: Hakem Fenerbahçeli oyuncuları barajın yanında görünce çizgiyi çizdi. 1 metreden daha yakına gelmeyin dedi.

Bülent Yıldırım: 3 veya daha fazla oyuncu baraj kurduğunda, UEFA, FIFA ve IFAB, çatışma çok doğduğu için, engellemek için 1 metre mesafe koydu. Buradaki karmaşayı bitirdiler.

Deniz Çoban: Kuralda şu, top vurulurken baraja 1 metreden daha yakın oyuncular varsa o gol iptal ediliyor. Baraja bir etkisi yoksa bile 1 metreden daha yakına gelirse o golün iptali gerekir. Kural, baraj bozulmasın diye konulmuş ama bir sınır çizilmiş. Hakem kendi problemini kendi doğuruyor. Ancak, hakemin çizdiği çizgi 1 metre mi? Daha yakın. Kaleci kaleden çıkıp geliyor, burası 1 metre değil diyor. Geç yerine diyor hakem. Aytaç ne yapıyor, Aytaç da aynı şeyi söylüyor, burası 1 metre değil diyor. Hakem hata ettim de, bir  daha çiz. Problemini büyütme. Uyarılara kulak asmadı hakem. Mert Hakan daha gelirken 1 metre mesafe yok. Fenerbahçeli oyuncular baraja 1 metreden daha yakın. Bu golün iptali gerekir ve endirekt serbest vuruş gerekir. Fenerbahçeli oyuncu 1 metrede değil de yarım metrede de dursa sonuç gol. Kural böyle konmuş. Problemi hakem kurdu. Çizgiyi 1 metreye çizseydi hakem... Futbol oyun kurallarına göre bu golün iptali gerekir. Çünkü, topa vurulurken Fenerbahçeli oyuncular kurulan 4'lü baraja 1 metreden daha yakın. 

Bahattin Duran: Tersten gideyim. 1 metre değil. Hakem çizgiyi çizdi. Hakeme göre orası 1 metre. 1 metre değil ama hakem çizdi. Lacivertli oyuncu geliyor, golün iptali gerekmez. Burada hakem hatası var. Ben oyuncuyum, hakem çizgiyi 1 metre diye çekmiş, ben orada durmuşum. Gol niye iptal ediliyor? Hakem bana çizgiyi çekmiş. Golün iptali gerekmez. Hakem hatayı baştan yapıyor. Buna rağmen Fenerbahçeli oyuncuyu çizgiyi aşıp 1 adım atsa tamam.

Fall'un Oosterwolde'ye müdahalesinde VAR'ın devreye girmemesi doğru mu?

Bahattin Duran: Sarı kart çok net. Faul verildi. VAR'ın devreye girmemesi yanlış. Neden? Fall, diziyle birlikte Oosterwolde'nin dizine net bir şekilde vurdu. Oosterwolde'nin dizi şekil değiştirdi. Bu önce faul, diziyle yaptığı faul, sonrasında devam ediyor. Faulün karşılığı çizginin içinde. VAR müdahalesi gerekir. VAR tespit etmeli, ceza sahası içinde olduğunu bildirmeli. Fenerbahçe'nin penaltı kullanması lazımdı.

Deniz Çoban: Penaltı verilmesi gerekirdi.

Bülent Yıldırım: VAR hakemi, ceza alanı içinde olan pozisyona müdahale etmiyor. Net, tartışmasız penaltı.

Fenerbahçe'nin kazandığı penaltıda karar doğru mu?

✖️ Deniz Çoban: "VAR karışmamalı. Subjektif. Hangi açıdan ele geldiğini ispatladı anlamadım."

✖️ Bülent Yıldırım: "İspat edebilmen lazım. Maçın hakeminin vermesi gereken bir karar."

✖️ Bahattin Duran: "VAR müdahalesi yanlış. Net bir penaltı diyemem. İspat edemem."

Editör: Erdi Yılmaz