Fenerbahçe, Süper Lig'in 24. haftasında deplasmanda karşılaştığı Antalyaspor'u 2-0 mağlup etti. Sarı-Lacivertliler'in kazanarak yeniden zirveye oturmayı başardığı mücadeledeki bazı pozisyonlar tartışma yarattı. Volkan Bayarslan ve ekibinin görev aldığı karşılaşmada özellikle iki takımın da penaltı beklediği anlar ve goller öncesindeki kararlar itirazlara neden oldu.

İŞTE KARŞILAŞMANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI 

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Antalyaspor - Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları...

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

33. DAKİKADA FENERBAHÇE'NİN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Bu pozisyonda herhangi bir ihlal yok. Tadic, topa vurduktan sonra Veysel kayarak gelse ve topa vurmuş olsa bile Tadic'i süpürmüş olsa farklı konuşurduk. Fakat Tadic topu çekti, Veysel sağ ayağını uzatıyor. Sol dizi yerde. Veysel, hareketini kesiyor. Sağ diziyle müdahale yok, sol dizi de yerde. Pozisyonda herhangi bir ihlal yok.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bahattin Duran: Uzattı, burada bir temas yok. Sol dizi duruyor. Sol diziyle de devam edip süpürse yine bir penaltıdan bahsedebilirdik ama Veysel, yapabileceği en uygun hamleyi yapmış. Burada bir ihlal söz konusu değil benim için.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Burada ihlal olmadığı çok açık. Veysel, olabildiğince dikkatli.

Bülent Yıldırım: Gayet güzel izah ettiniz. Pozisyon gereği oluşan bir temas. Herhangi bir ihlal söz konusu değil.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

42. DAKİKADA FENERBAHÇE'NİN İLK GOLÜ ÖNCESİNDE OFSAYT VAR MI?Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Her fırsat buldukça üstüne basarak söyleyelim ki özellikle sosyal medyada doğru ya da yanlış birçok şey paylaşılıyor. Biz fırsat elimize geçtikçe bunu söyleyelim. Bir, bu ofsayt tespitini yapan yarı otomatik sisteminin kameraları yayıncı kuruluşa ait değil. Sistemin kendi kameraları. Video yardımcı hakemlere o kameralar kullanılarak oluşturulan animasyon gönderiliyor. O da bizim yayıncı kuruluşa aktarılıyor. Bizim yayınımız da ekranlara yansıyor. Bizim yayıncı kuruluşla hiç ilgisi yok.

Bahattin Duran: Riva'dan da bize görüntü geldikten sonra biz yansıtabiliyoruz. Bazen geç geliyor. Onun da bizle alakası yok.

Deniz Çoban: Bir de geldikten sonra da uygun bir zaman dilimi bulup maçta önemli bir pozisyonu kaçırmadan o uygun zaman diliminde yayınlanması gerekiyor. Onun için de gecikebiliyor. Yani geciktiği ile ilgili manipülatif bir durum varmış gibi gösteriyorlar. Öyle bir şey yok. Ne zaman gelirse ve geldikten sonra da en uygun zaman bulunup o zaman yayınlanıyor. Hakem oyunu başlattığında Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nden sonuç alınmış, hakeme bildirilmiş ve oyun da ondan dolayı başlamış oluyor. Yoksa görüntünün sonradan çizildiği, sonradan getirildiği, özellikle geciktirildiği gibi bir durum yok.

Deniz Çoban: İki, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nde bu kameralar, oyuncunun hangisinin önde hangisinin geride olduğunu belirliyor ancak topa vuruluş anı yine manuel olarak video yardımcı hakemlerin tespitiyle belirleniyor. Sistem bir yerde durduruyor topu ve doğru yerde durdurdu mu diye kontrolü yine video yardımcı hakemler yapıyor. Son onayı video yardımcı hakemler veriyor. Yani topa ilk vuruluş, ilk temas anının tespiti tam olarak sistem tarafından yapılmıyor.

Bahattin Duran: Bu, sadece 2022'de Katar'da oynanan Dünya Kupası'nda yapıldı. Başka de ne Şampiyonlar Ligi ne de İtalya Ligi'nde böyle bir uygulama yapılmıyor.

Deniz Çoban: Duyduğum doğruysa yani bilgiyi paylaşan kaynak doğruysa Şampiyonlar Ligi'nde grup aşamasından sonra çipli top kullanılacakmış. Öyle söyleniyor.

Bülent Yıldırım: 2024 Avrupa Şampiyonası'nda da yine Dünya Kupası'ndaki gibi çipli topla birlikte sistem...

Ferdi Kadıoğlu için tam 15 katı bedel: Listede 3 Fenerbahçe, 2 Galatasaraylı var Ferdi Kadıoğlu için tam 15 katı bedel: Listede 3 Fenerbahçe, 2 Galatasaraylı var

Bahattin Duran: Zaten en doğrusu o.

Deniz Çoban: Evet, en doğrusu o.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Yani burada evet Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, evet milimetrik bir ölçüm, evet ofsayt yok. Buna diyecek bir şeyimiz yok çünkü hiç yanıldığı olmuyormuş bu sistemin. Öyle test edilmiş, onaylanmış ama topa vuruluş anı sistem tarafından belirlense de hakem tarafından onaylanıyor. O yüzden de burada bir ofsayt yok. Topa vuruluş anının tespiti, video yardımcı hakem tarafından yapılmış. Çizgi de bu şekilde çıkmış. Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bülent Yıldırım: Evet Bahattin, bir şüphe var mı?

Bahattin Duran: Yok hocam. Çok güzel anlattı Deniz Çoban. Ağzına sağlık.

Bülent Yıldırım: Bilgilendirmemiz de lazım.

Bahattin Duran: Çok iyi oldu.

Bülent Yıldırım: Çünkü ne bu sistemin kendisiyle ne kameralarıyla yayıncının hiçbir ilgisi yok. Bu teknoloji; Türkiye Futbol Federasyonu'nun sözleşmeyle aldığı ve tartışmaları minimuma indirmeye çalıştığı, zaman kaybını minimuma indirgemeye çalıştığı bir proje. Çok büyük para verildi ancak yine de topa temas anını tespit eden video hakem. O veri, data okeylendikten sonra anlık olarak tespit yapılabilse bile bu tarz sonucu önemli olan durumlarda verilen animasyon, hazırlandıktan sonra video hakem tarafından ancak yayına uygun zaman diliminde verilebiliyor, sunulabiliyor. Bunun da bizim yönetmenimizle ve beIN SPORTS ile bir ilgisi yok.

Bahattin Duran: Yardımcı hakemi bu pozisyon için kutlamak lazım. Çok kritik bir pozisyon. Yardımcı hakem, sondan ikinci savunma oyuncusundan biraz daha önde. En doğru yerde değil ama Serkan Ok, çok tecrübeli bir yardımcı hakem.

Deniz Çoban: Bulunduğu yerden ofsayt görür normalde.

Bahattin Duran: Evet; işte onun için bu pozisyonu oynatması, cesaretle oynatması olumlu bir tutum. Yeri doğru olmamasına rağmen verdiği karardan dolayı kutlayalım.

Bülent Yıldırım: Ya zaten hep şöyle değil midir; bir şüphe varsa...

Bahattin Duran: Oynatacaksınız.

Bülent Yıldırım: Oynatacaksınız. Zaten video hakem sistemi de geldikten sonra yardımcı hakemler daha da güvenle oynatabilir. Bu da çok tecrübeli bir yardımcı hakem. Doğru bir devam kararında bulunmuş. Sistem de bunu onayladı. Golde bir problem yok.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Topa vurulurken yardımcı hakeme en yakın Fenerbahçeli, ofsaytta değil mi?

Bahattin Duran: Evet.

Deniz Çoban: Sistem, hangi oyunculardan çizgiyi çizmesi gerektiğini bilmiyor. O da manuel olarak tespit ediliyor. Şimdi topa vurulduğu zaman kimle kimi karşılaştıracak? Sistem; topun nereye gittiğini, hangisine gittiğini görmüyor ve en uçtaki Fenerbahçeli oyuncuyu ofsayt çıkartabiliyor. Yani isminin Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi olmasındaki sebep de o bir noktada. Topun nereye gittiğini, hangi oyuncular arasında ofsayt olup olmadığının tespitini de video yardımcı hakem işaretliyor.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Normal koşullarda en uçtaki Fenerbahçeliyi ofsayt çıkartıyor sistem.

Bülent Yıldırım: Ancak onun oyunla bir ilgisi olmadığı için...

Deniz Çoban: İlgisi olmadığını video yardımcı hakem, manuel olarak tespit edip hesaplamada onu dışarıda bırakıyor.

Bülent Yıldırım: Evet.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

59. DAKİKADA ANTALYASPOR'UN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Ben, ilk izlediğimde 'bu penaltı' dedim. Yardımcı hakemin uyarısıyla hakem, kaleciye faul kararı verdi. Kale arkası açısından çok açık görülüyor. Sondan başlayalım. Burada oyuncu düşerken kolu, kalecinin kafasına geliyor. Faul kararı doğru.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Lacivertli oyuncu, aslında rakibi kaçırmış ve sağ ayağıyla da bir hamle yapacakken kırmızılı oyuncunun sağ kramponuna dikkat edelim.

Deniz Çoban: Lacivertli oyuncunun dizine kazara çarpıyor. Çarptığı için de dalgalanacak ve dengesini kaybedip düşecek. Lacivertli oyuncunun herhangi bir hamlesi yok. Ayağı yerde. Şurada ayağı takıldığı için dengesini kaybedip düşüyor. Sağ ayağı gelse penaltı derdim çünkü havada ve rakibe doğru geliyor ama yere basan sol ayağına takılıp düşüyor. Bu pozisyon devam.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Sonradan da bakın dirseği, düşerken kalecinin yüzüne geliyor. Bunu dikkatsiz hareket olarak kabul edip hücum faul verilmesi de doğru. Çünkü top, kalecinin elinde ve riske girmemek lazım. Baştan sona hakemler doğruyu yapmış. Yardımcı hakem güzel yardım etmiş.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bahattin Duran: Krunic; sol dizini yere basıp, sağ ayağını sallayıp Safuri'ye temas ettirseydi penaltıdan söz ederdik ama yere basan dizine artık oyuncu gelirken... Dizini bu arada öne de çıkarmamış. Normal basması gereken yere bastı. Safuri, gelirken ayağı oraya çarptı ve dengesi bozuldu. Devamında Safuri'nin dirsek ve kol bölgesi, Livakovic'in yüzüne çarptı. Kontrolsüz bir hareket değil bu. Düşerken dengesini de kaybettiği için normal bir faul, dikkatsiz bir faul. Penaltı yok. Herhangi bir ihlal söz konusu değil. Oyunun Fenerbahçe'nin lehine faulle başlaması doğru.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bülent Yıldırım: Burada ekip, çok iyi yönetmiş süreci. Hakem, penaltı olmadığını işaret etmiş. Yardımcı hakem Serkan Ok da doğal düşme sonucu bir hücum faul gerçekleştiğini belirtmiş. Bu süreç, baştan sona doğru olarak yönetilmiş. Kutlarız. Akılda bir şey bırakmamışlar.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

90+4. DAKİKADA FENERBAHÇE'NİN İKİNCİ GOLÜ ÖNCESİNDE VERİLEN FAULDE HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Deniz Çoban: Bu, bir kere yanlış bir faul. Bence hakem; 90+5'te oyunu buraya kadar getirdim, bundan sonra da bir sıkıntı yaşamayım, orta sahada bir düdük çalayım oyun dursun, ben de o yarım dakikayı götüreyim derken bu düdüğü çaldı. Şanssızlığı devamında bu serbest vuruş gol oldu.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bülent Yıldırım: Ofsayt yok onu belirtelim. Güzel bir pas, güzel bir gol.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bahattin Duran: Sondan gelelim. Yardımcı hakemin önündeki 11 numaralı Antalyasporlu oyuncu, ofsaytı bozuyordu. Yardımcı hakemin doğru tespitiyle oyun devam etti. Faul atışı yapıldıktan sonraki kısım doğru.

Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bahattin Duran: Faulle ilgili kısma bakalım. Şimdi eğer hakem, bizim seyrettiğimiz açıdan seyretseydi... Volkan Bayarslan, bence bu müdahaleyi net bir şekilde göremez çünkü içte kalıyor.

Bahattin Duran: Antalyasporlu oyuncunun kolu, yüzüne geliyorsa İrfan'ın faulden bahsedebiliriz.Trioda Antalyaspor - Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi: Penaltı beklenen anlar...

Bahattin Duran: İrfan Can'ın da dizi, Antalyasporlu oyuncunun baldırına doğru geliyor. Yani bizim de gördüğümüz açıdan hakem bunu tespit etseydi ben, hakem kararına saygı duyuyorum derdim. Bana da biraz hafif geldi bu faul. Oyunun devam etmesi daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Çok net çünkü İrfan topu kontrol ederken ayağından açmış, rakibi araya girip topa hamle yapacakken İrfan isteksiz de olsa dizi rakibinin dizine arkadan gelmiş. Bir şey olmaz diye verilen orta sahada bir faul böyle işte... Bu da hakem şansı. O da gidip gol olmuş.

Editör: Erdi Yılmaz