FUTBOL HABERLERİ: Fenerbahçe, Süper Lig'in 36. haftasında sahasında ağırladığı Kayserispor'u 3-0 mağlup etti. Sarı-Lacivertliler'in zirve takibi adına hata yapmadığı karşılaşmada bazı pozisyonlar tartışma yarattı. Direnç Tonusluoğlu ve ekibinin görev aldığı mücadelede özellikle Fenerbahçe'nin ilk golü öncesinde el şüphesi taşıyan pozisyon saha içerisinde itirazlara neden oldu.

Lider Galatasaray ise Süper Lig'in 36. haftasında deplasmanda karşılaştığı Fatih Karagümrük'ü 3-2 ile geçti. Sarı-Kırmızılılar'ın son 2 haftaya şampiyonluk yolunda büyük avantajla girmesini sağlayan galibiyette Fatih Karagümrük'ün maç içerisinde beraberliği yakalamasını sağlayan gol tartışma yarattı. Volkan Bayarslan ve ekibinin görev aldığı mücadeleye 2-2'lik eşitliği getiren golden önceki pozisyon faul itirazlarına neden oldu.

İŞTE KARŞILAŞMALARIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI
Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Fenerbahçe - Kayserispor ve Fatih Karagümrük - Galatasaray maçlarındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Fenerbahçe - Kayserispor ve Fatih Karagümrük - Galatasaray maçlarının tartışmalı pozisyonları...

18. DAKİKADA FENERBAHÇE LEHİNE VERİLEN GOLDE HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Şimdi bu pozisyonu en baştan... Direnç Tonusluoğlu ile ilgili... Merkez Hakem Kurulu, son 5 haftada Direnç Tonusluoğlu'nu önce Beşiktaş sonra Galatasaray sonra Trabzonspor sonra da Fenerbahçe maçında kullandı. Allah herkese, tüm hakemlere Direnç Tonusluoğlu şansı versin. Dört büyük takım maçına ardı ardına ki kariyerinde de ilk defa yönetirken çıktı ve hiçbir maçta akılda kalacak, tartışmalı bir pozisyon yaşamadı. Şimdi geriye dönüp bakıldığında önümüzdeki sene başladığında, belki de bu sezonun son iki haftasında bir önemli maça daha çıktığında kimse 'tecrübesiz hakem' diyemeyecek. Virajları öyle bir döndü ki yol kaygan değildi, arabanın yol tutuşu çok iyiydi, lastikler eskimemişti falan çok rahat döndü ama ben açıkça söylüyorum ki Direnç Tonusluoğlu'nda şunu gördüm; henüz hazır değil, henüz hazır değil, henüz hazır değil. Daha sahada nerede duracağı konusunda bile tereddütleri var. Şimdi baştan bir daha oynatsın yönetmenimiz.

Deniz Çoban: Bakın, sıradan bir avantajı oynatma çabasıyla olabilecek bir pozisyona ne kadar uzakta kalıyor.


Deniz Çoban: Bakın, şimdi şurada geri kaçıyor.

Deniz Çoban: Bir avantaj oynatma çabasındayken şurada...

Deniz Çoban: Ceza sahasında pozisyon olacak.

Bülent Yıldırım: Geçmiş olsun.

Deniz Çoban: Geçmiş olsun. Nerede kaldı? Yani görmüyor bunu. Göremiyor. Penaltı olur, bariz gol şansı olur, elle gol atılır... Her şey olur. Sağa sola slalom yaparak kendine görebilecek yer arıyor. Bunu bir defa çözmesi lazım. Uyanık olması, bir an önce aktif şekilde pozisyon alması lazım.


Deniz Çoban: Gelelim ele bir temas var mı? Eğer burada Batshuayi'nin bilerek oynamasına gerek kalmadan ele bir temas varsa bu golün iptali gerekir çünkü hemen akabinde gol oldu ama şuradan görelim. Bu top, nasıl oraya gidiyor derseniz kesin olan bir şey var; Batshuayi'nin dizinin içine çarparak öbür tarafa doğru gidiyor. Ama bu sırada ele bir temas... 

Deniz Çoban: Şurada bakın; topun tekrar sağ tarafa doğru yönlenmesine sebep, Batshuayi'nin üst baldırının içine çarpması.

Deniz Çoban: Ama sonrasında eline çarpıyor mu? Bütün açıları biz kontrol ettik ve ele değdiğini net olarak kanıtlayan bir görüntü yok. Dolayısıyla video yardımcı hakem açısından burada müdahale şansı yok.


Deniz Çoban: Bakın, burada da ele değecek yerde oyuncu kapatmış. Diğer açılarda görünen yerlerde de görüntünün yapıştırma ihtimali var. Video yardımcı hakemin konusu olan bir pozisyon değil.

Deniz Çoban: Bakın, şurada da oyuncu kapatmış ve görünmüyor. Hakemin görmesi gerekirdi. Hakem, zaten göremedi. Slalom yaparak geliyor. Gole bir kusur bulacak bir durumumuz da yok bu açılardan.

Deniz Çoban: Yani şurada görüntü yapıştırıyor olabilir.

Bülent Yıldırım: Evet, arada mesafe olup olmadığını bilmiyoruz.

Bahattin Duran: Bu açıdan değerlendiremeyiz.

Deniz Çoban: Evet, arada mesafe olabilir. Çünkü kaç pozisyon gösterdik buna örnek olarak. Temas var diye gördüğümüz pozisyon... Sivas maçında Livakovic'in mesela Manaj ile o penaltı verilen pozisyon. Diğer açıdan bir bakıyorsunuz 30 santimetre var arada. Bu da öyle bir pozisyon olabilir. O yüzden gole kusur bulamayacağım.

Deniz Çoban: Hakemin kararına da kusur bulamayacağım ama hakem burayı bir daha değerlendirsin. Bakın, bu pozisyon bu kadar uzaktan izlenir mi?

Bülent Yıldırım: Hakem avantaj gösterirken bir duralım mı? Güzel kardeşim...

Deniz Çoban: Açısını da kapatıyor değil mi hocam?

Bülent Yıldırım: Hocam, genç olduğu için şu anda gösterdiğim avantajlar mükemmel diyor, biraz kendini gösterme telaşı da var. Şu anda öncelik bu değil yahu. Top ceza alanı içerisinde. Sen, bırak beden dilini. Tek elle sonra da yapabilirsin.

Bülent Yıldırım: Hemen yapman gereken derhal buraya yaklaşmak. O zaman önünde olacak pozisyon ve her şeyi de göreceksin. Herkes de saygı duyacak.

Bülent Yıldırım: O net görmediği için video hakem, 4-5 dakika kıvrandı. Ele temas var mı diye bütün açılardan baktı. İspat edemediği için müdahale etmedi ve oyunu başlatabilirsin dedi, gol geçerli dedi.

Bahattin Duran: Hocam, hep Direnç Tonusluoğlu'nun yeriyle ilgili başladık ya öyle devam edeyim. Neden avantaj çok önemli biliyor musunuz? Galatasaray maçı yönetti ve Galatasaray maçında öyle güzel pozisyonlar yakaladı ki avantaj oynattı, avantaj gitti gol oldu, işte avantaj oynatacaktı geçmiş pozisyon faul oldu geri döndü falan biz hep övdük de çok güzel pozisyonlar vardı. Yani avantajla ilgili çok doğru uygulamaları vardı. Yönettiği Galatasaray maçındaki notlarımı hatırlıyorum ki oyuna çok pozitif katkı sağladı dedik, ettik. Bunlar da bilinçaltında etki yaratmış olabilir. Kesinlikle katılıyorum söylediklerinize. %100. Katılmamak imkansız. Burada Fenerbahçeli oyuncu, top Batshuayi'ye gelmeden önce hemen hareketlendiğinde Direnç'in de o aradan gelip onun hemen arkasında pozisyon alması gerekiyordu. %100 haklısınız.

Bülent Yıldırım: Hocam; bir sonraki, bir sonra ne olacak, bir sonra ne olacak... Kimse Direnç Tonusluoğlu'nu izlemeye gelmiyor. Ceza alanı içerisinde top. Gel.

Deniz Çoban: Ki Direnç Tonusluoğlu artık eşiği aştı, güzel avantaj oynattı gol oldu da bir maç daha verelim demeyecek Merkez Hakem Kurulu.

Bahattin Duran: Evet.

Deniz Çoban: Dördüncü büyük maçını da sorunsuz geçti deyip beşinciyi düşünecek.

Bahattin Duran: Aynen öyle.

Deniz Çoban: İster avantaj oynat ister oynatma yani.

Bahattin Duran: Ben maçı izlerken de ilk gol olduğunda, 'Kesin el var' dedim. Şüphem vardı.

Deniz Çoban: Şuradan Direnç'i bir gösterelim. Pozisyonu onun da göremediğini izleyicilerimiz bir görsünler.

Bülent Yıldırım: Hocam, pozisyonu geçtim bir hakemi gösterelim. Şimdi avantajı gösterdi.

Deniz Çoban: Hareketlenmesi lazım aslında.

Bülent Yıldırım: Top, içeriye geldi. Stabil kaldı.

Bülent Yıldırım: Şimdi bakın. Bir sağa mı gideyim?

Bülent Yıldırım: Eyvah. Hayır, sola gideyim. Pozisyon çoktan oldu. Kafayı uzatıyor.

Deniz Çoban: Devam edelim. Bakın, oradan geçti.

Bülent Yıldırım: Olmaz. Penaltı olur, başka bir şey olur. Her şey olabilir.

Bahattin Duran: Evet, hakemin de pozisyonu görmediğini gösterelim ama görebilir miydi diye soruyorum. Kendim cevap veriyorum; evet, görebilirdi. Daha iyi yer alabilir miydi bu pozisyonda? Evet, alabilirdi. O zaman bu, hakemin hatası. Öyle pozisyonlar vardır ki ceza sahası içerisinde 10-12 kişi vardır ve birisinin eline çarpmıştır, önüne düşer ve gol olur. Onu hakem, çok iyi pozisyonda olsa bile göremez. Bu öyle değil işte. Bu hakemin hatası.

Bülent Yıldırım: Burada sorunu ve açıyı kapatan, kamerasını kapatan hakemin kendisi.

Bahattin Duran: Hakem, iyi yer alsaydı bu pozisyonu görürdü.

Bahattin Duran: Şimdi, pozisyonda elle oynama veya ele temas var mı? Çok şüphem var ama en iyi açının olduğu yerde top, ele yapışık görülüyor. Deniz'in de daha önce anlattığı gibi defalarca bunun örneklerini gördük. %100 topun eline temas ettiğini gösteren bir görüntümüz yok. O yüzden şüphem olmasına rağmen bu pozisyonda devam kararına doğru diyorum.

Bülent Yıldırım: Bizimle aynı gerekçelerle video hakem de zaten golü geçerli saydı.

82. DAKİKADA FATİH KARAGÜMRÜK'ÜN İKİNCİ GOLÜ ÖNCESİNDE DRIES MERTENS'İN FAUL BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Mertens, öyle bir yere düştü ki yani çok açık bir faulü hakemin atladığını düşündüm. Gol olunca da VAR'dan geri döner diye düşündüm. Ben, bir darbe göremiyorum. Mertens'in abarttığı fikrindeyim. Golde bir problem yok bence.


Bahattin Duran: Oyuncunun koluyla Mertens'e bir teması var. Şimdi geldi Deniz, gördün mü? Çenesinin yan tarafına...

Galatasaray - Fenerbahçe derbisini canlı izle | beIN Sports şifresiz izle | Selçuk sports hd yayın Galatasaray - Fenerbahçe derbisini canlı izle | beIN Sports şifresiz izle | Selçuk sports hd yayın

Deniz Çoban: Tamam, işte...

Bahattin Duran: Bir müdahale var ama bu müdahale faul mü? Bir de bu müdahale nasıl başladı?

Bahattin Duran: Baştan tekrar oynatalım mı? Burada aslında faulü önce yapan Mertens. Rakibini sol kolundan çekiyor sonra rakibi yer almaya çalışıyor. Şimdi çekti ve dönerken de rakibinin kolu çenesine geldi. Yani bence rakibi alan genişletip Karagümrüklü oyuncu, Mertens'e vurmadı. Sol kolundan çekildikten sonra sağ kolu Mertens'in çene bölgesine temas etti. Bence bunun karşılığı faul değil. Çünkü önce söylediğim gibi Mertens başlatıyor. Soldan çekiyor ve rakibi pozisyon alırken de sağ kolu Mertens'e geliyor. Oyunun devam etme kararı doğru. VAR'ın da müdahale etmemesi dolayısıyla çok doğru. Bence de gol nizami.


Bülent Yıldırım: Ben de aynı fikirdeyim çünkü ilk faul girişimini Mertens yapıyor. Rakibinin sol omzundan çekip düşürmeye çalışıyor. Bunda başarılı olmayınca rakibi arkadan pres altındayken vücut vücuda bir fiziksel didişme esnasında küçük bir temas geliyor. Bence de burada bir faul söz konusu değil. İkili mücadele esnasında gelen küçük bir temas. O da birazcık geriye doğru kendini kolay bırakmış. Devam kararı doğru.

Editör: Arda Erden