FUTBOL HABERLERİ: Türk vatandaşlarının vize almakta zorlanması nedeniyle Euro 2024 maçlarını yerinde izleyememesi sonrası Almanya'nın Türkiye'deki Dış Temsilcilikleri platformu harekete geçti. Platform, 6 Temmuz'da Berlin Olympiastadion'da oynanacak olan çeyrek final Hollanda - Türkiye maçına bileti olan taraftarların vize işlemlerini kısa sürede sonuçlandıracak bir uygulama başlattığını duyurdu. Platformdan yapılan açıklama şu şekilde:

Türk Milli Futbol Takımı’nın 06.07.2024 tarihinde Berlin'de oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek finalin karşılaşmasına çıkma şansını elde etmesi nedeniyle, Almanya’nın Türkiye’de bulunan üç dış temsilciliği, bu maça bileti olan taraftarlar için kısa sürede sonuçlanacak vize uygulaması başlatıyor.

İlgilenen başvuru sahipleri, randevusuz olarak 3 ve 4 Temmuz 2024, Çarşamba ve Perşembe günlerinde, saat 09.00 ile 14.00 arasında, normalde gerekli olan tüm başvuru evraklarını (turist vizesi, bkz. 06 No’lu Bilgi Notu Bilgi Notu / Infoblatt 06 - Turistik Amaçlı Vize / Visum für touristische Reisen - Auswärtiges Amt (diplo.de)) Ve maç biletinin belgesini eksiksiz bir şekilde ibraz ederek vize başvurusunda bulunabilirler. Başvurular yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir’deki iDATA vize kabul merkezlerinde yapılmalıdır ve önceden randevu alınmasına gerek yoktur.

Tüm şartların yerine getirilmesi halinde, vizenin en geç 05 Temmuz tarihinde çıkması amaçlanmaktadır. Bu hızlandırılmış prosedür, ihbar süresinin kısa olması sebebiyle Türkiye’de vize başvurusunda bulunan çok sınırlı sayıda taraftara uygulanabilecektir.

Euro 2024’e damga vuran kadro açıklandı! 3 Türk ilk 11'de Euro 2024’e damga vuran kadro açıklandı! 3 Türk ilk 11'de

Bir tek Türklerden vize isteniyor

Türk vatandaşlarının son zamanlarda Schengen vizesi almakta zorlanması Euro 2024’ü de etkiledi. Avrupa Birliği’ndeki birçok ülkenin konsolosluğundan randevu almak bile zor bir hale gelmişken turnuvada mücadele eden 24 ülke arasında sadece Türk vatandaşlarından maçları yerinde izlemek için vize istenmesi tepki çekiyor.

Editör: Kutay Bilgin