Dünya spor tarihinin en uzun soluklu spor organizasyonlarından biri olan ve Gillette Milliyet ortaklığında 9. kez düzenlenen “70. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu” ödül töreni Volkswagen Arena’da gerçekleşti.

YILIN SPORCUSU ÖDÜLÜ

Yılın Sporcusu Ödülü'nün sahibi A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Fenerbahçe Opet'in sporcusu Melissa Vargas oldu. Melissa Vargas'a ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak takdim etti. Bakan Bak açıklamasında şu sözleri dile getirdi:

"Güzel bir proje, başından beri başarılı bir şekilde gidiyor. Spor büyük bir güç, hepimizi bir araya getirdi. 2023 yılı büyük başarılarla tamamlandı. 2024 yılı spor için çok önemli etkinliklerin olduğu bir yıl. Avrupa Şampiyonası, Paris Olimpiyat Oyunları... Türk sporunda yükseliş var. Sayın Cumhurbaşkanımızın sporun içinden gelmesi bizleri daha da teşvik ediyor. Bizleri sevindiren 2023 yılında katıldıkları turnuvalarda başarıları alan Filenin Sultanları'nı tebrik ediyoruz. Onların bu başarısında önemli katkıları olan sporcularından bir tanesi de yılın sporcusu seçildi."

Haberin Devamı
GILLETTE YILIN FUTBOLCUSU ÖDÜLÜ

Gillette Yılın Futbolcusu Ödülü'nün sahibi Galatasaray forması giyen Mauro Icardi oldu. Eski Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ödülü takdim etti.

Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Spor camiamızın kıymetli gönüllüleri çok özel bir gece. Büyük bir emeğin, büyük bir özverinin sonucu 70 yıl. Bu güzel geleneği 70 yıl boyunca taşıyan ve bundan sonra sürdürecek olanlara saygılarımı arz ediyorum. Spor özel bir alan, umut veren bir olgu. Bu özel gece bizim için mutluluk, umut dolu. Türkiye sporda da yükselen bir yıldız. Türkiye'nin spordaki yükselişi çok uzun yıllar daha devam edecek. Yeni başarılarla, yeni mutluluklarla her birimizi sevindirecekler. Bu akşam birbirinden kıymetli sporcularımız, spor insanları var. Bu güzel gecede başarılarıyla ödül alan tüm spor insanlarını tebrik ediyorum. Yılın futbolcusu ödülünün sahibi Mauro Icardi."

Mauro Icardi teşekkür konuşmasında, "İyi akşamlar herkese, 70 yıldır yapılan bu etkinlikte beni çağırdığınız için müteşekkirim. Gurur duyuyorum. Erden Timur'a da çok teşekkür etmek istiyorum. Bütün Galatasaray ailesine teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Haberin Devamı
ERDOĞAN DEMİRÖREN BÜYÜK ÖDÜLÜ

Erdoğan Demirören Büyük Ödülü'nün sahibi Türkiye Bisiklet Federasyonu oldu. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, ödülü aldı. TMOK Başkanı Uğur Erdener, Erdoğan Demirören Büyük Ödülü'nü takdim etti. TMOK Uğur Erdener konuşmasında, "Bu güzel ve özel gecede sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Team Türkiye olarak tekrar mücadele edecek ülkemiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin değerli sporcularının en büyük başarıları yaşatacaklarına eminiz. TMOK olarak, değerli destekçilerimizle Olimpiyat Oyunları'na hazırlanan 100'e yakın sporcumuza 4 yıldır destek veriyoruz. Tüm amaç, bu başarıya ulaşmak. Buna da yürekten inanıyoruz."

GILLETTE VENUS YILIN KADIN SPORCUSU ÖDÜLÜ

Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü'nü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu takdim etti. Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü'nün sahibi milli boksör Buse Naz Çakıroğlu oldu.

Haberin Devamı
Tankut Turnaoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Cumhuriyetimiz nasıl 100'üncü yılına girdiyse bu yarışma da 100'üncü yaşına ulaşacak. Bu yolu inşallah beraber yıllarca taşıyacağız. Türk sporu için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir gece bu. Hepimizi gururlandıran kadın sporcularımızın bu alanda çok önde olması. Bundan 21 yıl önce biz bir markamızla bir spor sponsorluğu yaptık. 20 yılda kadın voleybolu inanılmaz bir noktaya geldi, dünyanın bir numarasıyız. Halk oyu bir kadın sporcu öne çıktı, Gillette Venüs Yılın Kadın Sporcusu Ödülü'nün sahibi Paris'te de inşallah kürsüde göreceğimiz Buse Naz Çakıroğlu" dedi.

Buse Naz Çakıroğlu teşekkür konuşmasında, "Geçtiğimiz sene bu ödülü aldığımda kendimi çok mutlu hissediyordum, bu yıl çok gururluyum. Bu ödüle beni layık gören sevgisini, değerini azaltmayan Türk halkına teşekkür ediyorum. Paris 2024'e çok az bir süre kaldı. Bu seneden tek dileğim hepimizin evimize bol madalyalı, çok mutlu dönmesi olacak" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı
7DAYS EUROLEAGUE ÖDÜLÜ

7Days EuroLeague Ödülü'nün sahibi Fenerbahçe Basketbol Şubesi oldu.

ADEL / FABER - CASTELL YILIN İZ BIRAKAN SPORCUSU ÖDÜLÜ

Adel / Faber - Castell Yılın İz Bırakan Sporcusu Ödülü'nün sahibi Aysu Türkoğlu oldu. Aysu Türkoğlu teşekkür konuşmasında, "Burada olmak benim için çok büyük bir gurur. Bunu Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında başardık. Destekleriniz için herkese teşekkür ederim, iyi ki varsınız" dedi.

ALTINYILDIZ CLASSICS ÖDÜLÜ

Altınyıldız Classics Ödülü'nün sahibi Semih Kılıçsoy oldu. Altınyıldız Classics Ödülü'nü Altınyıldız Classics CEO'su Enis Habif takdim etti.

Semih Kılıçsoy teşekkür konuşmasında, "Böyle özel bir gecede olduğum için çok mutluyum. Bana bu ödülü layık görenlere teşekkür etmek istiyorum. Beşiktaş ailesine teşekkür ediyorum" dedi.

YILIN ANTRENÖRÜ ÖDÜLÜ

Yılın Antrenörü Ödülü'nün sahibi A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli oldu. Daniele Santarelli'ye ödülünü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi takdim etti. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Antrenörlerimizin hepsi birbirinden başarılı. TFF olarak bu yıl çok önemli bir yılımız, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na 1 ay kaldı. Başta hocamız Montella olmak üzere çok iyi hazırlanıyoruz. A Milli Futbol Takımı'nı yürekten desteklemenizi rica ediyorum. Başta Demirören ailesi olmak üzere Gillette ve Milliyet ailesini kutluyorum" dedi.

YILIN ENGELLİ/PARALİMPİK SPORCUSU/TAKIMI ÖDÜLÜ

Guardiola'nın kızından Filistin'e destek mesajı Guardiola'nın kızından Filistin'e destek mesajı

Yılın Engelli/Paralimpik Sporcusu/Takımı Ödülü'nün sahibi Golbol Kadın Milli Takımı'nın oldu. Ödülü Konya Milletvekili Mehmet Baykan teslim etti. Mehmet Baykan, "Ömrümüzün en güzel yılları, en güzel zamanları gençlerimize hizmet üreterek geçti. Son yıllarda devletimiz, sporumuza ve sporcumuza başta tesis yapılanmasıyla, sportif projelerle maddi manevi desteklerle çok büyük alan açtı. Türk çocukları bu alanı değerlendirmesini çok iyi bildi, yeteneklerini ortaya koydu. Bu destekleri, bu yaratılan fırsatları çok iyi değerlendiren paralimpik sporcularımız her alanda farklı başarılar ortaya koydular. Demirören ailesine teşekkür ediyorum, bu geleneğin yıllar boyu devam etmesini diliyorum" dedi.

MİLKA YILIN KAYAK SPORCUSU ÖDÜLÜ

Milka Yılın Kayak Sporcusu Ödülü'nün sahibi U16 Milli Takım sporcusu Rıfat Hamza Taş oldu. Rıfat Hamza Taş'a ödülünü Mondelez International Pazarlama Direktörü Bahadır Demir takdim etti.

NAMIK SEVİK ÖDÜLÜ

Namık Sevik Ödülü'nü Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir takdim etti. Namık Sevik Ödülü'nün sahibi Gürcan Bilgiç oldu. Özay Şendir konuşmasında, "Bir milleti millet yapan ortak sevinçler, ortak heyecanlardır. Biz Milliyet olarak Türkiye'de amatör sporlara en fazla sayfa arayan gazeteyiz. 1994 Kanada, 2008 Türkiye... Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 13-16 yaşındaki çocuklar spora başladıkları zaman kötü alışkanlıklardan uzak kalma oranları daha fazla oluyor. Spor bizim için bu kadar anlamlı. Bu yolda aynı bizim gibi düşünen bir ortak bulduk kendimize" dedi.

Gürcan Bilgiç ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, "Herkesi saygıyla selamlıyorum. Ben Milliyet'te büyüdüm. Mesleği orada öğrendim sayılır. Orada ustaların tedrisatından geçen belki son kuşağız. Hepsi bize dokundular, bir şeyler öğrendik. Eşimle Milliyet Gazetesi'nde evlendim. Çocuklarımın haberini onlarla kutladık. Bugün bizim mesleğin alabileceği en prestijli ödül elimde. Ben Namık ağabeyle de çalıştım."

ARIEL İLE SPORDA YILIN EN TEMİZ HAREKETİ ÖDÜLÜ

Ariel ile Sporda Yılın En Temiz Hareketi Ödülü'nün sahibi A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası oldu. Necla Güngör Kıragası'na ödülünü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş, Ev, Bebek ve Kadın Bakım Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Değer Kurtaslanoğlu takdim etti.

Necla Güngör Kıragası teşekkür konuşmasında, "Umarım kadınların sesi daha çok çıkar, umarım başarılarımıza daha da fazla başarılar ekleriz" dedi.

AXA SİGORTA YILIN TAKIMI ÖDÜLÜ

AXA Sigorta Yılın Takımı Ödülü'nü A Milli Kadın Voleybol Takımı aldı. AXA Sigorta Yılın Takımı Ödülü'nü AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken teslim etti. Yavuz Ölken, "Çok farklı duygular yaşattı hepsi bize. 2023 senesi çok mutluluklar yaşadığımız bir yıl oldu. Emekleri geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türk kadınının gücünü gösteren Filenin Sultanları seçilmiş" dedi.

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın sporcuları ödül töreninde sahneye çıktı.

YILIN ÇIKIŞ YAPAN SPORCUSU ÖDÜLÜ

Yılın Çıkış Yapan Sporcusu Ödülü'nün sahibi Arda Güler oldu. Arda Güler'e ödülünü Spor Hizmetleri Genel Müdürü Veli Ozan Çakır takdim etti. Veli Ozan Çakır şu sözleri dile getirdi:

"Umarım 71'inci ödül töreninde bu yaz ülkemizin bayrağını gönderecek olan sporcularımızı ve spor insanlarımızı ödüllendirecek olacağız."

Arda Güler, İspanya'da olduğu için ödül törenine katılamadı. Bir video mesaj gönderen Arda Güler, "Bu güzel ödüle beni layık gördüğünüz için herkese çok teşekkür ederim. Kariyerimin ve başarılarımın Türk gençlerine örnek olmasını istiyorum."

GECEYE DEV KATILIM

P&G ve Milliyet'in ev sahipliğinde düzenlenen, Türkiye'de spor alanındaki en prestijli ödül törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gaziantep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik, Konya Miletvekili Mehmet Baykan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Demirören, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener katılım sağladı.

7 KATEGORİDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULUYOR

1954 yılından bu yana okuyucularının oylarıyla belirlenen “Sporun En İyileri”nde, bu yıl 2023’ün en başarılı isimleri kürsüye çıkacak. Muhteşem gecenin sunuculuğunu Damla Uğurtürk ve Cem Yılmaz yaptı. Spor tutkunlarının yakın takip ettiği ve heyecanla beklediği bu görkemli törende Yılın Sporcusu, Yılın Antrenörü, Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu, Yılın Futbolcusu, AXA Sigorta Yılın Takımı, Yılın Çıkış Yapan Sporcusu ve Yılın Paralimpik-Engelli Sporcusu/Takımı olmak üzere toplam 7 kategorinin birincileri açıklanıyor ayrıca özel ödüller de sahiplerini buluyor.

Editör: Alihan Çelik