Dünya Güreş Şampiyonası, Sırbistan'da devam ediyor. Milli güreşçi Taha Akgül, son şampiyon ünvanıyla çıktığı organizasyonda 125 kilo ilk maçında Meksikalı Garcia'yı 10-0, Azerbaycan'dan Meshvildishvili 2-0, çeyrek finalde ise Ukraynalı Khotsianivskyi'yi 3-0 mağlup etti.

Buse Tosun Çavuşoğlu'ndan büyük başarı Buse Tosun Çavuşoğlu'ndan büyük başarı

Yarı finalde İranlı Amir Hossein Abbas Zare ile karşı karşıya gelen Taha, rakibine 4-0 yenilerek final şansını yitirdi. 32 yaşındaki milli güreşçimiz bronz madalya ve 2024 Paris Olimpiyatlarına kota almak için mindere çıktı. Macar Daniel Ligeti karşısında ilk puanı maçın ilk saniyelerinde alarak (1-0) öne geçti.

Rakibini bastırarak 3 puan daha alan Taha, yerde çırpma yaparak skoru 5-0 yaptı. Macar sporcu Daniel Ligeti, Taha karşısında puan arasa da ilk yarıyı 5-0 kaybetti. İkinci yarıya Milli güreşçi Taha Akgül kontrollü başladı ve maçın sonuna kadar rakibine puan vermedi. Karşılaşmayı 5-0 kazanan Akgül, dünya üçüncüsü olarak Paris kotasını kazanan sporcu oldu.

Uluslararası kariyerinde 28 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalya bulunan Taha Akgül, serbest güreşte milliler adına 2024 Paris Olimpiyatlarına kota alan tek sporcu oldu. Bugüne kadar kariyerinde 1 Olimpiyat, 3 Dünya ve 10 kez Avrupa şampiyonu olan Akgül, kariyerine 1 bronz madalya daha ekleyerek toplamda 36'ncı madalyasını kazanmış oldu.