Amerika'nın gözde şehirlerinden, dünyanın en büyük eğlence merkezlerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz, Formula 1'e 40 yıldan daha uzun bir süre önce ev sahipliği yapmış olan Las Vegas; bu yıl F1 takvimine geri döndü.  

Sportif anlamda olmasa da gösteri açısından belki de F1 tarihinin en görkemli hafta sonu olarak gösterebileceğimiz Las Vegas GP bugün gerçekleştirildi. 

Red Bull pilotu Max Verstappen, ikinci sıradan başladığı yarışta 5 saniye zaman cezasına rağmen kazandı ama Hollandalı pilotun bu zafer için normalde daha fazla çalışması gerekti.

Yarışın hikayesi

Las Vegas'ın ana caddeleri ve bulvarına kurulan cadde pistinde yapılan yarış öncesinde Charles Leclerc pole pozisyonundaydı, gridde onun arkasında normalde Carlos Sainz olmalıydı ama İspanyol sürücü, 1. antrenmandaki talihsiz kazasının ardından motor parçası değiştirmek zorunda kaldığından 10 sıra grid cezası aldı ve 12. sıraya geriledi. 

Böylelikle 3 kez dünya şampiyonu Max Verstappen ilk çizgide Leclerc'e katılmış oldu. İkinci çizgide George Russell ve Pierre Gasly vardı. 

Üçüncü çizgide Williams pilotları vardı: Alexander Albon beşinci, yerel kahraman Logan Sargeant altıncıydı. 

Valtteri Bottas, Kevin Magnussen, Fernando Alonso ve Lewis Hamilton ilk 10'u tamamlıyordu. Sergio Perez ve Carlos Sainz onun arkasındaydı. 

Kötü bir sıralama seansı geçiren McLaren'da ise Lando Norris 16, Oscar Piastri ise 19. sıradan start alıyordu. 

Yarış öncesinde merak edilen bir diğer husus lastiklerdi ve lastik seçimlerine baktığımızda ise ilk 10'da Hamilton (sert) dışında herkes orta hamura sahipti. 

Formasyon turunun sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıyla 20 pilot da gride yerleşti ve 50 turluk mücadele başladı. 

İlk cepten ilk viraja olan mesafe nispeten kısa olsa da Leclerc ilk virajı lider dönemedi. Verstappen çizgiden daha iyi fırladı, ilk viraja gelinirken Leclerc yarım araç kadar öndeydi ama içeri çizgi Verstappen'de olacaktı. 

Verstappen, kendisinden görmeye alışık olduğumuz şekilde içeri doğru daldı. Pistteki yol tutuşu beklenenden az olmasının da etkisiyle Verstappen dışarı doğru açıldı. İçeri çizgideki Verstappen dışarı doğru uçtukça, dışarı çizgideki Leclerc'i de itmiş oldu ve bu ikili dışarı uçtular. 

Verstappen önde, Leclerc arkada olacak şekilde de piste döndüler ve ilk iki sırayı korudular ama Leclerc liderliğini kaybetmişti ve kendisini dışarı iten Verstappen'in pozisyonu geri vermesini istiyordu. 

Hakemler bu olayı incelemelerinin ardından Verstappen'in pozisyonunu koruyabileceğini söylediler, böylelikle Verstappen startta liderliği almış oldu. 

İlk virajdaki olaylar bununla sınırlı kalmadı, düşük yol tutuşu birçok temasa neden oldu. İlk olarak Fernando Alonso ilk virajdaki frenlemeyi kaçırdı ve spin attı. Bottas, spin atan Alonso'dan kaçamadı ve ikili temas yaşadılar. Sonrasında Perez de bu ikiliye çarptı. 

Bu üç isim de ön kanatlarına hasar aldılar ve ilk turun sonunda pite geldiler. Daha da arkalarda ise Carlos Sainz, Lewis Hamilton'ın arka lastiğine  çarparak spin attı. Hamilton spin atmadı ve yoluna devam edebildi. Sainz ise spin sonrası son sıraya geriledi. 

İlk virajdaki temasların ardından birçok parça piste saçıldığından sanal güvenlik aracı uygulaması devreye girdi. Böylelikle oldukça kaotik bir ilk turu Verstappen, Leclerc, Russell, Gasly, Albon, Sargeant ilk 6'sı ile tamamladık. 

Sanal güvenlik aracı uygulaması tam bitmişti ki ikinci turda ise güvenlik aracı içeri girmek zorunda kaldı çünkü McLaren pilotu Lando Norris büyük bir kaza yapmıştı. 

12. viraja doğru gelinirken düzlüğün sonunda aracın arkasını kaybeden Norris, soğuk asfalt ve lastiklerin de etkisiyle büyük bir kaza yaptı. 

Formula 1'de sezonun son yarışı ne zaman ve nerede? Formula 1'de sezonun son yarışı ne zaman ve nerede?

Neyse ki İngiliz pilotun durumu iyiydi ama McLaren'ın kabus gibi geçen hafta sonu daha kötüleşmiş oldu. 

Norris'in aracının kaldırılmasıyla 6. turda yarış yeniden başladı ve Verstappen, ön tarafta hata yapmayarak hemen aradaki farkı açmaya başladı. 

Tam bu noktada hakemler, ilk virajda Leclerc'i dışarı ittiği için Verstappen'e 5 saniye zaman cezası verdiler! Starttaki olayın ardından Verstappen'in pozisyonunu koruyabileceği söylenmişti ancak sonrasında Verstappen'e bu geçişinden dolayı 5 saniyelik zaman cezası verdi. 

Verstappen, ceza aldığını duymasının ardından "hakemlere en iyi dileklerini iletti". Hollandalı pilot bu noktada 2.5 saniye kadar öndeydi. 

Ancak sonraki turlarda Leclerc arayı kapamaya başladı ve 15. tura geldiğimizde, Leclerc artık Verstappen'in DRS mesafesindeydi. 

16. turda da geçişi tamamlayan Leclerc, böylelikle startta kaybettiği liderliği geri aldı. Verstappen geçildiği turun sonunda pite gelerek sert lastiğe geçti. Ayrıca cezasını da bu pit-stop'ta çekmiş oldu. Böylelikle Russell'a geçilmiş oldu. 

Aynı turda Piastri ve Hamilton temas yaşadılar ve bu temas sonucunda iki pilot da lastik patlattı. Piastri hemen pite gelirken, Hamilton patlak lastiğiyle bir tur atmak zorunda kaldı ve büyük zaman kaybetti. 

7 kez dünya şampiyonu pilot, patlak lastiği için pite geldikten sonra 18. sıraya geriledi. 

21. turun sonuna geldiğimizde Ferrari, Leclerc'i pite çağırdı. Böylelikle Leclerc, Verstappen'den 5 tur daha fazla pistte kalmış oldu.

Leclerc piste lider olarak geri döndü. Yaklaşık 5 saniye geride olan Verstappen ise ilk pit-stop'unu ilk turda pite gelmek zorunda olduğunda yapan Alonso'yu geçmek ile uğraşıyordu. 

Bu noktada Perez ve Stroll, ilk turda pite geldiklerinden liderlerdi. Leclerc, Russell ve Verstappen ise onu takip ediyordu. 

26. turda ise Verstappen, Russell'ı geçmeye çalışırken ikili temas yaşadılar ve Verstappen ön kanadına hasar aldı. Russell'a ise temasa neden olduğundan ötürü 5 saniye zaman cezası verildi.  Ayrıca piste fazlasıyla karbonfiber parçası saçılmıştı bu yüzden bir kez daha güvenlik aracı içeri girdi.

Bu güvenlik aracı, pite gelmek için birkaç turu kalan Perez, Stroll ve Sainz için harika olmuştu. Özellikle de Perez için harikaydı. 

Leclerc güvenlik aracı altında pite gelmedi ve pistte kaldı; Verstappen, Perez, Stroll ve Sainz ise hemen pite daldılar. 

Böylelikle Leclerc, Perez, Gasly, Piastri, Verstappen, Ocon, Albon, Stroll, Russell, Sainz ilk 10'u oluştu. Yarışın yeniden başlamasının ardından yeni lastiklere sahip olan Perez, Leclerc'i geçerek liderliği aldı. Verstappen de beklendiği gibi yükselmeye başladı; Gasly ve Piastri'yi geçerek 3. sıraya çıktı. 

Böylelikle 35. tura geldiğimizde Perez, Leclerc ve Verstappen önde baş başa kalmıştı. Bu üç ismi 1.5 saniye ayırıyordu. 

36. turda Leclerc, Perez'i yeniden geçti ve liderliği geri aldı. Leclerc'in ardından Perez de Verstappen'i geçti. 

Şimdi de Verstappen, Leclerc'i kovalıyordu ve 38. turda, bu sefer Verstappen geçişi yaparak liderliği aldı. Güvenlik aracından bu yana Verstappen'in temposu oldukça iyiydi ama bu pistte liderliği aldıktan sonra arayı açmak hava koridoru verdiğinizden çok zordu ve Leclerc, DRS mesafesinde kalmaya devam ediyordu. 

Bu durum 40. tura geldiğimizde değişti ve Verstappen, aradaki farkı 1 saniyenin üzerine çıkardı. Leclerc böylelikle DRS ve hava koridoru kaybetti, bu da Perez'in Ferrari pilotuna yaklaşmasını sağladı. 

Leclerc 43. tura kadar önde kalmayı başarsa da sonrasında 12. virajda sol ön lastiğini kilitleyerek dışarı uçtu. Böylelikle Perez ikinci sıraya çıkmış oldu.

Geri kalan birkaç turda Verstappen hata yapmadı ve bu aksiyon dolu yarışta damalı bayrağı ilk sırada gördü ama Hollandalı pilot kesinlikle bu sezonki diğer galibiyetlerine kıyasla daha çok çalışması gerekti. 

Startta Leclerc'i geçerken rakibini dışarı ittiğinden 5 saniye zaman cezası alan Verstappen, sonrasında da Russell ile temas yaşayarak ön kanadını kırdı. Bunlara rağmen hem Perez hem Leclerc'i geçen şampiyon pilot, bu sezonki 18. zaferini aldı.

Kaynak: Motorsport.com