Conor McGregor'ın geri dönüş maçı, UFC 303'te Michael Chandler'la karşılaşmasına sadece iki hafta kala iptal edildi.

McGregor, Temmuz 2021'deki yenilgisinde bacağını kırdığından beri dövüşmese de 29 Haziran'da Octagon'a dönmesi planlanıyordu. Ancak İrlandalının Las Vegas'ta Chandler'la karşılaşacağı ana müsabaka, McGregor'ın sakatlanmasının ardından iptal edildi.

T-Mobile Arena'da gerçekleşecek UFC 303'ün yeni ana etkinliğinde Alex Pereira, Jiri Prochazka'yla rövanş maçına çıkarak hafif ağırsıklet unvanını savunacak. Dahası, Jamahal Hill de Carlos Ulberg'le karşılaşacağı ortak ana etkinlikten çekildi. Yeni ortak ana etkinlik Brian Ortega'yla Diego Lopes'i karşı karşıya getirirken Ulberg de Anthony Smith'le dövüşecek.

3 Haziran'da Dublin'de düzenlenmesi planlanan basın toplantısının son dakikada iptal edilmesinin neden olduğu spekülasyonların ardından bu haber geldi. UFC basın toplantısını iptal ettikten sonra hiçbir açıklama yapmamıştı.

Takip eden günlerde McGregor ve Chandler sosyal medyada şifreli paylaşımlar yaparken Chandler bir röportajda dövüşün yapılacağını öne sürmüştü.

35 yaşındaki McGregor, Ocak 2020'den beri maç kazanamıyor. Son maçını, o tarihten altı ay önce kendisini nakavt eden eski rakibi Dustin Poirier'le yapmış ve o müsabakada bacağı kırılmıştı.

Diğer yandan en son Kasım 2022'de dövüşen Chandler, pes ettirilerek (submission) Poirier'e kaybetmişti. 38 yaşındaki Amerikalı en son bir dövüş kazandığında takvimler Mayıs 2022'yi gösteriyordu.

McGregor-Chandler maçı ilk olarak Şubat 2023'te duyurulmuştu. İkili, UFC'ye dair bir reality TV şovu olan The Ultimate Fighter'ın geçen yılki sezonunda birbirlerine koçluk görevinde rakip oldu. Chandler'ın dövüşçülerden oluşan ekibi, sezon boyunca McGregor'ın takımını rahatça yendi.

2023 Kick Boks Dünya Şampiyonası şampiyonu Emre Karaca 2023 Kick Boks Dünya Şampiyonası şampiyonu Emre Karaca

McGregor, UFC'de her iki unvanı da aynı anda elinde bulundurmuş, eski bir tüysıklet ve hafifsıklet şampiyonu. Diğer yandan Chandler, 2019'un sonlarında UFC'ye katılmadan önce Bellator hafifsıklet kemerini üç kez taktı. İkili, bir orta hafifsıklet (welterweight) müsabakasında karşı karşıya gelecekti. Bu sıklette 2016'da Nate Diaz'la karşılaşan McGregor bir maçı kazanıp diğerini kaybetmiş, 2020'deyse yine aynı sıklette Donald Cerrone'yi yenmişti.

Editör: Alihan Çelik